Partner serwisu
16 listopada 2017

GAZ-SYSTEM: Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu

Kategoria: Aktualności

Bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego było tematem przewodnim posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu, w którym uczestniczyli na zaproszenie Prezydenta Miasta przedstawiciele spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej GAZ-SYSTEM.

GAZ-SYSTEM: Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu

Rozmowy dotyczyły awarii technicznej, jaka miała miejsce w dniu 29 października br. Na pytania przedstawicieli samorządu, rady miasta oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem odpowiadali dyrektor Pionu Eksploatacji, pełnomocnik Zarządu do spraw BHP oraz p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa spółki.

Poruszano kwestie przebiegu akcji ratowniczej z udziałem Państwowej Straży Pożarnej (PSP), badania przyczyn awarii, komunikacji z mieszkańcami oraz planu działań informacyjnych i edukacyjnych na przyszłość.

Przedstawiciele spółki Polskie LNG podkreślali, że przyczyny awarii są badane przez specjalnie powołaną do tego komisję. Na stałe z pracownikami służb eksploatacyjnych spółki współpracują także niezależni eksperci oraz Komisja powołana przez Transportowy Dozór Techniczny.

Najważniejszy w zaistniałej sytuacji jest fakt, że podczas awarii nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. W wyniku zdarzenia nastąpiła emisja odparowanego gazu do atmosfery. Sytuację na bieżąco monitorowały służby eksploatacyjne terminalu LNG i PSP. Już w kilkanaście godzin po wystąpieniu awarii wznowiono wysyłkę gazu do Krajowej Sieci Przesyłowej oraz zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem realizowano bez żadnych zakłóceń załadunek cystern samochodowych – zapewniał Zbigniew Bobiński.

To najlepszy dowód na opanowaną sytuację oraz niekolidujące w żaden sposób z bezpieczeństwem mieszkańców skutki awarii.
 

W tym tygodniu, także wg uzgodnionego harmonogramu, będzie miała miejsce kolejna dostawa LNG drogą morską – dodaje Zbigniew Bobiński.
 

Współpraca ze spółkami zarządzającymi Terminalem LNG to dla nas ważny punkt polityki związanej z bezpieczeństwem naszego miasta – zaznaczył Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. - Jego mieszkańcy muszą mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są spotkania z ekspertami, abyśmy mieli kompleksowy obraz pracy gazoportu i w razie potrzeby dostosowali działania służb miejskich do zaistniałej sytuacji.

Podsumowując spotkanie, strony uzgodniły potrzebę organizowania szkoleń oraz akcji edukacyjnych dla mieszkańców oraz częstszych komunikatów dotyczących pracy Terminalu LNG.

źródło: gaz-system.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ