Partner serwisu
14 listopada 2017

Wyniki Grupy CIECH za trzeci kwartał 2017: wyższe przychody i EBITDA w segmencie organicznym

Kategoria: Aktualności

W trzecim kwartale 2017 roku skonsolidowane przychody Grupy CIECH wyniosły 836,3 mln zł (wobec 853,9 mln zł w trzecim kwartale 2016 roku), a EBITDA znormalizowana (z) – 178,4 mln zł (wobec 212,8 mln zł rok wcześniej). Dobre wyniki wypracował segment organiczny (biznes AGRO, żywice, pianki), który zanotował wzrosty r/r zarówno w przychodach, jak i wypracowanej EBITDA (z). Dla biznesu AGRO zakończony sezon (liczony od września 2016 do września 2017) był szczególnie korzystny - przy kurczącym się rynku środków ochrony roślin w Polsce, CIECH Sarzyna odnotował 20-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z poprzednim sezonem.

Wyniki Grupy CIECH za trzeci kwartał 2017: wyższe przychody i EBITDA w segmencie organicznym

W trzecim kwartale dalej prowadziliśmy intensywne działania rozwojowe i efektywnościowe, przygotowywaliśmy się także do sezonu kontraktacji sody na kolejny rok oraz sprzedaży środków ochrony roślin w czwartym kwartale. W biznesie AGRO zanotowaliśmy dobre wyniki w całym sezonie zakończonym we wrześniu. Reorientacja na produkty specjalistyczne i wysokomarżowe w przypadku żywic oraz rozwój produktów w obszarze pianek pozwalają ograniczać negatywny wpływ wysokich cen surowców i umacniać pozycję Grupy CIECH na rynku. Intensywnie rozwijamy także biznes solny, zwiększając ofertę i poszerzając bazę klientów. Wszystkie te działania umożliwią realizację długoterminowych celów naszej strategii – mówi Maciej Tybura, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Dzięki inwestycjom z lat poprzednich Grupa CIECH uplasowała na rynku większe wolumeny sody kalcynowanej niż rok temu. Słabsze wyniki segmentu sodowego to głównie efekt wyższych niż w trzecim kwartale ubiegłego roku cen surowców niezbędnych do produkcji sody (koks, antracyt, węgiel), a także niższych cen sprzedaży w 2017 roku – większość kontraktów Grupa negocjuje na cały rok.

Zgodnie ze strategią, w segmencie sodowym Grupa rozwija także pozostałe obszary biznesowe, czyli sodę oczyszczoną oraz sól

W niemieckich zakładach CIECH trwa obecnie inwestycja, której efektem będzie zwiększenie mocy produkcyjnych sody oczyszczonej, w tym sody przeznaczonej do hemodializ stosowanych przy chorobach nerek. W biznesie solnym realizowane są intensywne prace przy budowie nowoczesnego magazynu na produkty solne oraz przy rozbudowie linii produkcyjnych, której efektem będzie wprowadzenie do oferty CIECH soli do zmywarek i lizawek solnych dla zwierząt hodowlanych. Warto podkreślić, że Grupa CIECH już teraz jest jednym z liderów szybko rosnącego rynku produktów solnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii, a prowadzone działania mają na celu m.in. dalsze zwiększanie udziałów.

Pozytywne efekty prowadzonych działań wyraźnie widać w segmencie organicznym. Spółka CIECH Sarzyna z sezonu na sezon zwiększa przychody przy kurczącym się rynku środków ochrony roślin. W zakończonym we wrześniu sezonie 2017 sprzedaż wzrosła o ok. 20%, co oznacza jednocześnie zwiększenie udziałów rynkowych. Obecnie spółka posiada ok. 20 proc. udziałów w rynku herbicydów, a w przypadku produktów opartych na glifosacie - ok. 40 proc. rynku. Dodatkowo, cały czas prowadzone są projekty rejestracji nowych środków ochrony roślin w Polsce i za granicą, a także intensywne prace R&D nad nowymi produktami. W IV kwartale br. CIECH Sarzyna wprowadzi na rynek nawozy specjalistyczne oraz nowe produkty w ramach linii ZIEMOVIT (nawozy i środki ochrony roślin stosowane w przydomowych ogrodach, na balkonach i działkach), charakteryzujące się wysoką marżowością.

Gruntowne zmiany w biznesie żywic przynoszą efekty w postaci rosnącej rentowności sprzedaży wskutek zmiany portfela klientów i stawiania na produkty specjalistyczne, precyzyjnie dopasowane do potrzeb odbiorców.

W obszarze pianek poliuretanowych Grupa wciąż korzysta z silnego popytu ze strony producentów materacy i mebli tapicerowanych. Mimo wzrostu cen surowców i problemów z ich dostępnością wypracowała wyższe przychody i EBITDA. Dzięki inwestycji w nowy magazyn bloków długich w kolejnych kwartałach wzrosną możliwości obsługi wyższego popytu przez CIECH Pianki.

Poniżej tabela z podstawowymi wynikami Grupy CIECH za trzeci kwartał 2017 roku:

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ