Partner serwisu
13 listopada 2017

Dr Wojciech Wardacki w Komitecie Chemii Polskiej Akademii Nauk

Kategoria: Aktualności

Prezes Grupy Azoty, dr Wojciech Wardacki, jako reprezentant polskiego przemysłu chemicznego, wszedł w skład Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk.

Dr Wojciech Wardacki w Komitecie Chemii Polskiej Akademii Nauk

Rozwój branży chemicznej możliwy jest tylko wtedy, gdy dorobek środowiska naukowego znajdzie zastosowanie w praktyce, czyli w przemyśle. Jako przedstawiciel przemysłu chemicznego, a także reprezentant Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego uczestnictwo w pracach Komitetu traktuję jako zaszczyt, wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie, że podobnie jak dla tej gałęzi gospodarki, dla polskiej nauki ważna jest bliska, efektywna, obopólna współpraca – powiedział prezes Wardacki, odbierając nominację w piątek podczas uroczystości w auli Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Podkreślił również, że intensywnie rozwijająca się branża chemiczna jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce, posiadającą strategiczne znaczenie dla kraju. We współczesnej chemii innowacje to zagadnienie kluczowe – zaznaczył, przypominając, że Grupa Azoty realizuje inwestycje, które będą wykorzystywać najnowsze zdobycze nauki. Wskazał tu m.in. projekt wybudowania instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu w Policach (Zachodniopomorskie) oraz powstające już w Tarnowie Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty S.A.

***

Dr Wojciech Wardacki jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od kwietnia 2016 r. jest prezesem największego na Pomorzu Zachodnim przedsiębiorstwa, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. W grudniu ubiegłego roku został powołany na prezesa całej Grupy Azoty, będącej największym w kraju oraz drugim największym producentem nawozów mineralnych w Unii Europejskiej. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Powstały w latach 50. XX wieku Komitet Chemii PAN zrzesza 54 członków. Są wśród nich naukowcy z dziedziny chemii, w tym członkowie Akademii, przedstawiciele instytucji mających prawa habilitowania z nauk chemicznych lub technologii chemicznej, a także prezesi Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Do zadań Komitetu należą m.in.: rozwiązywanie problemów nauk chemicznych zarówno podstawowych jak i stosowanych (z wyłączeniem chemii analitycznej), zwłaszcza w obszarze badań i ich zastosowań oraz współpraca z przemysłem. Komitet zajmuje się również reprezentacją polskiej chemii w organizacjach międzynarodowych i pełni rolę zbiorowego eksperta w swojej dziedzinie.

źródło: Informacja prasowa
fot. grupaazoty.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ