Partner serwisu
07 listopada 2017

Kolej jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Innowacyjne i ekologiczne produkty Chemical Advisory pomogą utrzymać sprawności taboru kolejowego w zimie

Kategoria: Aktualności

Firma Chemical Advisory pracuje nad innowacyjnymi, ekologicznymi produktami, które mają przynieść rozwiązanie problemów, z jakimi przewoźnicy kolejowi borykają się w okresie zimowym.

Kolej jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Innowacyjne i ekologiczne produkty Chemical Advisory pomogą utrzymać sprawności taboru kolejowego w zimie

W XXI wieku rozumiemy już świetnie, że niemal wszystko, co robimy – jako jednostki, firmy, społeczeństwa – ma wpływ na stan środowiska naturalnego. Niestety, w większości przypadków jest to wpływ negatywny. Jednak dzięki rosnącej świadomości ekologicznej zyskujemy szansę na dokonywanie wyborów, które będą temu środowisku służyć najlepiej. Robiąc zakupy, możemy wybrać produkt w opakowaniu z kartonu, a nie plastiku. Podróżując, możemy zrezygnować z samochodu i wsiąść do pociągu.

Transport kolejowy jest nie tylko jednym z najbardziej przyjaznych naturalnemu środowisku sposobów podróżowania i przewożenia towarów, ale też jednym z najtańszych. Dlatego należy robić wszystko, by był wybierany najczęściej. By tak się działo, musi on być konkurencyjny, bezpieczny i niezawodny.

Utrzymanie sprawności taboru kolejowego to poważne wyzwanie, zwłaszcza zimą, gdy pociągi ulegają oblodzeniu. Na polskim i europejskim rynku dostępne są oczywiście środki chemiczne służące do odladzania składów kolejowych i zabezpieczania ich przed oblodzeniem, ale mają one rozmaite wady.

Produkty te opracowano bowiem w branży lotniczej z myślą o zabezpieczaniu samolotów, nie są więc dostosowane do metali i stopów wykorzystywanych w kolejnictwie i nie zabezpieczają ich odpowiednio przed korozją. Poza tym są drogie, mało wydajne i szkodliwe dla środowiska naturalnego.

W 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu sektorowego INNOCHEM Działania 1.2. „Sektorowe programy B+R Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zakwalifikowało do dofinansowania projekt spółki Chemical Advisory Sp. z o.o. nr POIR.01.02.00-00-0004/16 pod nazwą „Innowacyjne środki do odladzania i zabezpieczania przed oblodzeniem infrastruktury kolejowej”. Całkowita wartość projektu to 10 444 593,60 zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 7,671 mln zł, w tym 5 620 465,92 zł na badania przemysłowe i 2 051 406,72 zł na prace rozwojowe.

Chemical Advisory deklaruje innowacyjne łączenie biznesu z nauką. Nic więc dziwnego, że firma dostrzegła w tej sytuacji szansę na stworzenie produktów, które będą skuteczniej rozwiązywać problemy przewoźników kolejowych, a jednocześnie okażą się bardziej przyjazne dla środowiska. Realizowany przez Chemical Advisory projekt badawczy ma na celu opracowanie dwóch płynów opartych na nowatorskich mieszaninach substancji chemicznych: P1 – do odladzania taboru kolejowego – i P2 – do zabezpieczania przed oblodzeniem lokomotyw i składów.

Najważniejszą innowacją jest rezygnacja z glikolu etylenowego, który jest bazą produktów konkurencji oraz dodatek gliceryny, która powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania biopaliw, a przy tym jest znacznie tańsza i bezpieczna dla człowieka oraz przyrody. Również inne składniki mają być nietoksyczne i przyjazne dla środowiska. Nowe płyny będą zawierać poza tym inhibitory zabezpieczające przed korozją oraz dodatki podnoszące lepkość w ujemnych temperaturach.

W pierwszej fazie badań duży nacisk położono na aspekt ekologiczny produktów. Wykonano testy pozwalające ocenić ich biodegradację i toksyczność dla organizmów wodnych oraz zwierząt lądowych. Przeprowadzono analizy chemicznego (ChZT) i biologicznego zapotrzebowania na tlen (BZT), zaszczepiając preparaty bakteriami wodnymi i glebowymi. Parametry ChZT i BZT stanowią podstawowe kryterium oceny biodegradowalności związków chemicznych. Przeprowadzono badania sorpcji i desorpcji preparatów do gleb, by sprawdzić zdolność gleby do wiązania składników płynów i ich uwalniania z fazy stałej do roztworu glebowego.

Próby aplikacyjne płynów zostaną przeprowadzone we współpracy z potencjalnymi użytkownikami. Deklarowane przez nich zainteresowanie finalnymi produktami pozwala optymistycznie oceniać rynkowy potencjał nowych płynów.

To dobra wiadomość dla kolejarzy. To również dobra wiadomość dla pasażerów i dla środowiska naturalnego.
 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

fot. www.fotosearch.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ