Partner serwisu
23 października 2017

Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa

Kategoria: Aktualności

Współpraca Polski i Ukrainy w zakresie energetyki, możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw oraz inwestycje, które mogą to umożliwić, były przedmiotem dyskusji podczas polsko-ukraińskiego forum gazowego zorganizowanego podczas III Forum Energetycznego we Wrocławiu, które odbyło się 18-19 października 2017 r. W konferencji, pierwszego dnia wziął udział Wiceprezes GAZ SYSTEM Artur Zawartko.

Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa

Wiceprezes Zawartko podkreślił, że celem spółki GAZ SYSTEM jest stworzenie warunków, aby do polskiego systemu przesyłowego mogło wejść jak najwięcej gazu, który będzie pochodził z kierunku innego niż rosyjski.

Nasze kluczowe projekty, jakimi są Korytarz Północ-Południe, Baltic Pipe i budowa interkonektorów, podporządkowane są temu celowi – podkreślił. Zwrócił także uwagę, że powstająca infrastruktura pozwoli zapewnić warunki techniczne do pozyskania gazu po niższych cenach.

Wiceszef GAZ SYSTEM zwrócił także uwagę, że współpraca spółki z ukraińskim odpowiednikiem układa się dobrze.

W miarę możliwości staramy się w naszą współpracę sprawnie implementować elementy trzeciego pakietu energetycznego. Powinno to zapewnić transparentność, której potrzebuje i oczekuje rynek – dodał.

Wspomniał również, że w 2017 r. dzięki zabiegom operatorskim udało się zwiększyć przesył gazu na Ukrainę z 1,5 mld m. sześc. do 1,9 mld m. sześc.

Zawartko wspomniał także, że zakończenie budowy gazociągu Polska-Ukraina planowane jest na rok 2020-2021. Podkreślił jednak, że warunkiem jest fizyczny przepływ gazu, a nie istnienie samej infrastruktury. Zwrócił także uwagę, że budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina jest zaawansowana, a do granicy pozostaje spółce tylko 1,5 km.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ