Partner serwisu
06 października 2017

Grupa Azoty: Rozszerzenie zadania inwestycyjnego o instalację polipropylenową.

Kategoria: Aktualności

Zarząd „PDH Polska” S.A. - spółki celowej należącej do Grupy Azoty – 5 października podjął decyzję o rozszerzeniu zadania inwestycyjnego o instalację polipropylenową. Kompleks produkcyjny będzie się składał z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu. Ponadto projekt obejmuje budowę portu z bazą zbiorników surowcowych, infrastrukturę pomocniczą i logistyczną. Budowa jest planowana na obszarze objętym specjalną strefą ekonomiczną, obok Zakładów Chemicznych Police. Rozpoczęcie prac przewidziane jest na koniec roku 2019, natomiast uruchomienie komercyjne instalacji - na rok 2022. Inwestycja będzie prowadzona pod nową nazwą „Polimery Police”.

Grupa Azoty: Rozszerzenie zadania inwestycyjnego o instalację polipropylenową.

Z perspektywy Grupy Azoty, rozszerzenie inwestycji o polipropylen (PP) ma strategiczne znaczenie. Pozwoli na rozwój działalności pozanawozowej, co oznacza realną szansę na dywersyfikację przychodów i dodatkowe zyski. Pozwala też na poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty, ale co równie ważne, spłaszczenie cykliczności biznesu. O inwestycji tej możemy też mówić z perspektywy polskiej gospodarki. Po uruchomieniu instalacji, Polska jako jeden z największych konsumentów polipropylenu w Europie Środkowej, w sposób znaczący, osiągnie niezależność surowcową – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty.

Formuła „project finance”

Założenia finansowania, podobnie jak przy pierwotnym projekcie PDH opierają się na formule „project finance”. Projekt jest realizowany przy zaangażowaniu kapitałowym spółek Grupy Azoty. Przewidywana wartość budżetu zadania inwestycyjnego pod nazwą „Polimery Police” została ustalona na 1,27 mld EUR netto, w tym nakłady inwestycyjne (CAPEX) do poniesienia w wysokości 983,80 mln EUR.

Zarząd PDH Polska, bazując na pozytywnej opinii Komitetu Rozwoju Grupy oraz jednoznacznych, pozytywnych rekomendacjach doradców rynkowych, biznesowych i technicznych, podjął decyzję o zmianie zadania inwestycyjnego budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH, poprzez dodanie instalacji do produkcji polipropylenu o wydajności projektowej 400 000 t na rok. Realizacja kompleksu Polimery Police przełoży się na liczne korzyści dla Polic, Szczecina i regionu. Podczas budowy instalacji zatrudnienie znajdzie ponad dwa tysiące osób – podkreślił dr Marek Czyż, Wiceprezes Zarządu PDH Polska S.A. – Wzrost zapotrzebowania na usługi powinien wyraźnie zaktywizować lokalną przedsiębiorczość i przełożyć się na wzrost zamożności mieszkańców, a także wyższe wpływy do budżetu gminy-dodaje Czyż.

Do realizacji inwestycji w rozszerzonym o instalację do produkcji polipropylenu zakresie konieczne jest uzyskanie zgody Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PDH Polska SA. Aktualnie, w spółce PDH Polska trwa proces związany z wyłonieniem licencjodawcy technologii do produkcji polipropylenu oraz przyszłego generalnego wykonawcy inwestycji w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową.

Spółka posiada już licencję na technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu. Uzyskane w sierpniu br. zezwolenie na prowadzenie przez PDH Polska S.A. działalności gospodarczej na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Police) uprawnia do skorzystania z pomocy regionalnej w formie zwolnienia z podatku CIT w kwocie do 26,25 mln EUR, co przyniesie znaczące oszczędności finansowe.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ