Partner serwisu
12 września 2017

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice

Kategoria: Aktualności

Wspólnie z pozostałymi gazociągami, które powstają na Dolnym Śląsku, gazociąg ten umożliwi transport zwiększonych ilości gazu z północy na południe kraju.

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice

Gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów – Wierzchowice o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Krośnice. Jest on częścią zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ – Południe, który umożliwi pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. Wartość całej inwestycji to 91 mln PLN.

Dofinansowanie z UE

Budowa gazociągu była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie wyniosło 47,7 mln złotych.

Korytarz Północ-Południe

Korytarz Północ-Południe połączy Terminal LNG w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe), przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry, z terminalem LNG w Chorwacji. Realizacja Korytarza obejmuje wybudowanie nitki wschodniej oraz nitki zachodniej, w skład której wchodzi m.in. gazociąg Czeszów – Wierzchowice. Głównym celem budowy Korytarza Północ – Południe w części zachodniej jest zwiększenie zdolności przesyłowej pomiędzy Polską a Czechami poprzez modernizację i budowę systemów przesyłowych po obu stronach granicy wraz z interkonektorem Polska – Czechy. Zapewni to możliwość przesyłania gazu w obu kierunkach. Realizacja Korytarza pozwoli także budować pełną niezależność Polski w zakresie dostaw gazu i integrować system europejski. Konsekwentnie rozbudowywany system przesyłowy i połączenia transgraniczne otworzą nowe perspektywy rozwoju i umocnią pozycję spółki w kraju i w Europie.

Posiadamy nowe źródła gazu, jak Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zrobiliśmy kolejny krok ku budowie Baltic Pipe. Żeby był możliwy przesył tego gazu do polskiej gospodarki, także z północy na południe kraju, niezbędne jest rozbudowanie wewnętrznej sieci przesyłowej. Gazociąg Czeszów – Wierzchowice przybliża nas do osiągnięcia tego celu - powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Projekt o znaczeniu wspólnotowym

W 2013 roku Komisja Europejska wpisała Korytarz Północ – Południe na listę projektów o znaczeniu wspólnotowym. Na liście tej znajduje się również pięć innych inwestycji GAZ-SYSTEM: połączenie Polska – Litwa, Baltic Pipe, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z Gazociągu Jamalskiego oraz połączenie Polska – Słowacja. Nadanie tym projektom statusu PCI dowodzi, że rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie jest traktowana w sposób szczególnie ważny.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ