Partner serwisu
07 września 2017

Gaz-System: Wiercenie drugiego otworu rozpoznawczego pod magazyn gazu „Damasławek”

Kategoria: Aktualności

7 września 2017 r. na terenie gminy Janowiec Wielkopolski rozpoczęło się wiercenie drugiego otworu rozpoznawczego. Wiercenie pierwszego trwa już od początku sierpnia. Oba odwierty pozwolą ustalić, czy wysad solny „Damasławek” nadaje się pod podziemny magazyn gazu. 

Gaz-System: Wiercenie drugiego otworu rozpoznawczego pod magazyn gazu „Damasławek”

Prace wykonywane są na zlecenie GAZ-SYSTEM przez firmę G-Drilling S.A. Docelowo otwory będą miały głębokość ok. 1800 metrów pod poziomem terenu. Dzięki nim możliwe będzie pobranie rdzenia do badań laboratoryjnych – ich wyniki pozwolą podjąć decyzję o przydatności wysadu solnego na potrzeby podziemnego magazynu gazu. Zakończenie wierceń planowane jest za około 4-5 miesięcy.

Prace przy pierwszym odwiercie (otwór B) przebiegają bez zakłóceń. Na razie za wcześnie za wyciąganie wniosków, ale pozytywne nastawienie lokalnej społeczności i władz do potencjalnej inwestycji jest dla nas bardzo ważnym sygnałem – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Wszystkie prace związane z odwiertami są nadzorowane przez wyspecjalizowany nadzór inwestorski. Na zlecenie GAZ-SYSTEM pełni go Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych „Chemkop” Sp. z o.o. Ponadto organem nadzoru górniczego dla prowadzonych prac jest Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku. Po zakończeniu prac otwory badawcze zostaną dokładnie zabezpieczone, place wiertnicze zlikwidowane, zaś teren zrekultywowany.

Decyzja biznesowa o budowie podziemnego magazynu gazu zapadnie w przyszłym roku po ostatecznym odbiorze prac badawczo-rozpoznawczych i analizach ekonomiczno-inwestycyjnych.

źródło: gaz-system.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ