Partner serwisu
07 września 2017

Polwax: Trudne półrocze

Kategoria: Aktualności

Przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2017 roku, były niższe o około 5,5 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Warto jednak zwrócić uwagę na zauważalny, bo 11,5 proc., wzrost sprzedaży produktów dedykowanych dla przemysłu w I półroczu 2017 roku do poziomu 9.503. ton. W efekcie tych działań ten segment produkcji Spółki stanowi już ponad ¼ udziału w przychodach.

Polwax: Trudne półrocze

Przekraczamy kolejną historyczną granicę, a przypomnę, że docelowo udział odbiorców przemysłowych zaplanowaliśmy na poziomie minimum 50 proc., i ten pułap jest w zasięgu naszych możliwości. To zdecydowanie przyczyni się raz to do zmniejszenia wpływu produktów sezonowych związanych z branżą produkcji zniczy, dwa do zwiększenia uzyskiwanych ze sprzedaży naszych produktów marż – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Spółki.

Na bieżąca działalność Spółki miała wpływ utrzymująca się nadpodaż surowców parafinowych importowanych ze wschodu zarówno z rafinerii rosyjskich, jak również zapowiedź importu gotowych parafin z Chin, co wywarło presje na spadki cen wyrobów gotowych.

Są takie miejsca na rynku, gdzie nadal mało, kto przejmuje się, jakością i wybiera produkty „po taniości”. Nie chcemy i nie będziemy konkurować za wszelką cenę – kosztem, jakości – zdecydowanie zapewnia prezes Tomczyk.

Dodatkowe przychody

Kluczem do uzyskania dodatkowych przychodów jest poszukiwanie nowych rynków zbytu i oferowanie coraz bardziej zaawansowanych wyrobów. W pierwszym półroczu Polwax osiągnął znaczący wzrost sprzedaży w eksporcie. Liderami sprzedaży były produkty z grup „środki ochrony antykorozyjnej” (+44%), oraz „pozostałe wyroby do przemysłu” (+17%). Wielkość sprzedaży wyrobów parafinowych w I półroczu 2017 roku wyniosła 29 889 ton, z czego 8 288 ton stanowiła sprzedaż eksportowa. Wielkość sprzedaży wyrobów parafinowych w analogicznym okresie 2016 roku wyniosła 29 458 ton, z czego 6 768 ton stanowiła sprzedaż eksportowa.

W naszej ocenie w perspektywie kolejnego okresu sprawozdawczego istotny wpływ na osiągane przez Polwax S.A. wyniki będzie miał oczywiście rynek zniczowy, który bardzo mocno jest uzależniony od wyników sprzedaży na przełomie października i listopada oraz zapotrzebowanie runku europejskiego na produkty Polwax S.A. dedykowane dla głównych grup przemysłowych – wyjaśnia prezes Tomczyk. – Z uwagą obserwujemy poziom podaży gotowych parafin importowanych na rynek europejski z Chin, który ma wpływ zarówno na cenę surowców, jak i produktów gotowych oraz kursy walutowe. Tutaj niebezpieczne dla nas są znaczące zmiany parytetu eur/usd w odniesieniu do złotówki – dodaje D. Tomczyk. – Musimy jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne i skalę naszej inwestycji zarówno ten rok, jak i 2018 będą bardzo trudne. Ta świadomość to jednocześnie wyzwanie by minimalizując zagrożenia, szukać nowych szans rynkowych – podsumowuje prezes.

Wyciąg z wyników

Wyniki finansowe Spółki w I półroczu 2017 roku:

Zysk netto Polwax S.A. w I półroczu 2017 roku wyniósł 6 557 tys. zł. W porównaniu do I półrocza 2016 roku zysk zmalał o 1 125 tys. zł, co stanowiło 14,6% zysku. Przychody ze sprzedaży wyrobów, usług oraz towarów i materiałów osiągnęły wartość 110 344 tys. zł i były na niższym poziomie niż w I półroczu 2016 roku (116 905 tys. zł) o 6 561 tys. zł.

POLWAX S.A. w raportowanym okresie osiągnął wynik EBITDA w wysokości 11 036 tys. zł, tj. niższy o 7,9% niż w porównywalnym okresie 2016 roku (11 986 tys. zł). Marża EBITDA w I półroczu 2017 roku osiągnęła wartość 10,0% (10,3% w I półroczu 2016r.),.

Więcej informacji dostępnych TUTAJ.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ