Partner serwisu
05 września 2017

Od jutra zapisy na zakup obligacji PKN ORLEN

Kategoria: Aktualności

Od 6 września inwestorzy indywidualni będą mogli dokonać zapisu na zakup obligacji detalicznych. W pierwszej serii drugiego programu emisji zaoferowanych zostanie 2 miliony obligacji o wartości nominalnej 200 milionów złotych.

Od jutra zapisy na zakup obligacji PKN ORLEN

Zmienne oprocentowanie papierów dłużnych PKN ORLEN oparte będzie o WIBOR 6M powiększony o marżę w wysokości 1% i będzie  wypłacane co sześć miesięcy. Według dzisiejszych notowań przyniesie to dochód w wysokości 2,81% rocznie w pierwszym okresie odsetkowym. Okres wykupu obligacji korporacyjnych wyniesie cztery lata. Inwestorzy będą mieli również możliwość sprzedaży oraz kupna walorów na rynku Catalyst Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W ramach programu, PKN ORLEN może wyemitować, w kilku seriach, obligacje do łącznej kwoty jeden miliard złotych. Parametry poszczególnych emisji będą na bieżąco dostosowywane do oczekiwań rynkowych oraz potrzeb Koncernu. Po raz kolejny papiery dłużne oferowane przez Koncern zyskały wysoką ocenę agencji Fitch Ratings, który przyznał całemu programowi rating na poziomie A(pol). Oferującym obligacje jest Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Duże zapotrzebowanie


 
Widzimy duże zapotrzebowanie ze strony rynku na emisje realizowane przez wiarygodnych i zaufanych emitentów. Naszą odpowiedzią na nie jest kolejny program obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych. Mimo że obecnie pozyskiwanie nowego finansowania nie jest naszym priorytetem, to postanowiliśmy wykorzystać najlepsze od lat warunki rynkowe oraz nasze doświadczenie w oferowaniu papierów dłużnych i wyjść ponownie z atrakcyjną, w naszym przekonaniu, propozycją. Co istotne, tym razem promujemy przede wszystkim mniejszych inwestorów i przez nowy system przydziału chcemy zapewnić im możliwość nabycia jak największej puli obligacji - powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN ORLEN.
 


Nowym rozwiązaniem w ramach kolejnego programu jest sposób przydziału obligacji, którego beneficjentami będą drobni inwestorzy. Zastosowana procedura tzw. maksymalnego przydziału polegać będzie na znalezieniu maksymalnej liczby obligacji, jaką będzie mógł otrzymać każdy z inwestorów, który dokonał zapisu. Oznacza to, że nie będzie mieć znaczenia moment, w którym nabywca zgłosi chęć zakupu papierów dłużnych w okresie objętym subskrypcją, a liczba uzyskanych ostatecznie papierów będzie uzależniona wyłącznie od całości zapotrzebowania na daną serię i dzielona pomiędzy inwestorów z zachowaniem zasady zwiększonej proporcji przydziału do zapisu dla inwestorów najmniejszych. Takie rozwiązanie zagwarantuje każdemu inwestorowi, w tym mniej doświadczonym lub początkującym, możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami emisji bez obaw o wyczerpanie się puli oferowanych obligacji.
 
W ramach pierwszego programu emisji papierów dłużnych, w latach 2013-2014, PKN ORLEN zaoferował inwestorom 10 milionów sztuk obligacji w cenie nominalnej 100 złotych każda. Wszystkie serie spotkały się z dużym zainteresowaniem na rynku.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ