PKN ORLEN i PGNiG wydobywają wspólnie
PKN ORLEN oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiły wydobycie gazu ziemnego ze złoża Miłosław E, a instalacja wydobywcza obsługiwana jest z oddalonej o 30 km kopalni.

Złoże leży na obszarze projektowym Płotki w gminie Miłosław w województwie wielkopolskim. Zasoby wydobywalne oszacowano na poziomie 680 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego, a prognozowana eksploatacja złoża potrwa 18 lat.
Efektem wspólnej inwestycji jest nowoczesna i w pełni zautomatyzowana instalacja. Jej obsługa ogranicza się jedynie do okresowego nadzoru i konserwacji. Bieżąca kontrola oraz sterowanie procesem technologicznym odbywa się w sposób zdalny z oddalonej o ok. 30 km Kopalni Gazu Ziemnego Radlin.
Główne zadania
Głównymi zadaniami instalacji jest wstępne oczyszczenie wydobywanego gazu, redukcja ciśnienia i niskotemperaturowa separacja płynów złożowych. Przygotowany surowiec przesyłany jest 10-kilometrowym rurociągiem do Ośrodka Produkcyjnego Winna Góra, skąd jest transportowany do dalszego oczyszczenia w Kopalni Gazu Ziemnego Radlin. Po dostosowaniu jego parametrów do standardów paliwa gazowego, gaz zostaje skierowany do krajowej sieci przesyłowej.
W ubiegłym roku, w ramach projektu Płotki, oba koncerny uruchomiły wydobycie gazu ze złoża Karmin. Z kolei w maju 2017 roku zakończone zostały prace wiertnicze w otworze Miłosław-5K/H. Uzyskany przepływ węglowodorów w trakcie testów złożowych potwierdził komercyjne nagromadzenie gazu ziemnego. Rozpoczęcie działań inwestycyjnych w celu zagospodarowania odwiertu i wydobycia węglowodorów planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2019 roku.
Komentarze