Partner serwisu
04 sierpnia 2017

Baltic Pipe – Ramboll zaprojektuje podmorski gazociąg Dania-Polska

Kategoria: Aktualności

3 sierpnia br. GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Ramboll Danmark A/S na wykonanie prac analitycznych, badawczych i projektowych niezbędnych do uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe.

Baltic Pipe – Ramboll zaprojektuje podmorski gazociąg Dania-Polska

Zakres prac obejmuje badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu. Ramboll Danmark A/S będzie również odpowiedzialny za opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji. Przygotuje także dokumentację wykonawczą i zamówieniową pozwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.

Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Pozwolą one ustalić dokładny przebiegu trasy gazociągu – mówi Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

We wrześniu druga faza procedury Open Season 2017

Pierwsza faza Procedury Open Season 2017, która zakończyła się 25 lipca 2017 r., potwierdziła wystarczający popyt na przesył gazu z Morza Północnego przez Danię i Morze Bałtyckie do Polski. Na tej podstawie operatorzy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego, Energinet i GAZ-SYSTEM, podjęli decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu Baltic Pipe. Na początku września rozpocznie się druga faza procedury Open Season 2017, która umożliwi składanie wiążących ofert przez firmy na nowe zdolności przesyłowe w ramach planowanego projektu.

Projekt Baltic Pipe został uwzględniony w pierwszej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską w 2013 roku, a także w kolejnej przyjętej przez Komisję Europejską 18 listopada 2015 roku.

W roku 2015 projekt Baltic Pipe uzyskał dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) w kwocie 0,4 mln euro na prace przygotowawcze. Środki te zostały przeznaczone na opracowanie przez GAZ-SYSTEM  i Energinet.dk studium wykonalności.

 

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: 123rf.com

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ