Partner serwisu
28 lipca 2017

Ponad 72 mln zł na innowacje w chemii

Kategoria: Aktualności

Stworzenie bezodpadowej technologii wytwarzania produktów powstających w wyniku przetworzenia biomasy czy produkcja biopreparatów nowej generacji na bazie unikalnych szczepów mikroorganizmów - to niektóre z projektów, które otrzymały dofinansowanie od NCBR w ramach II konkursu programu sektorowego INNOCHEM.

Ponad 72 mln zł na innowacje w chemii

Sektor chemiczny ma ogromny wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia – mówi cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Domy, w których mieszkamy, pojazdy, których używamy, czy nawet produkty spożywcze, które na co dzień konsumujemy bazują na produktach chemicznych. Ich jakość i sposób wytwarzania mają zatem znaczenie dla jakości życia każdego z nas.

W konkursie INNOCHEM inwestujemy ponad 72 mln zł w nowatorskie projekty, by motorem dalszego rozwoju polskiej chemii były stworzone przez polskich przedsiębiorców i naukowców innowacyjne produkty i technologie - dodaje Dardziński.

INNOCHEM jest jednym z pierwszych programów sektorowych uruchomionych przez NCBR

Powstał w oparciu o studium wykonalności złożone przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Założeniem programu jest wspieranie innowacyjnych projektów związanych z pozyskiwaniem surowca, wytwarzaniem produktów podstawowych oraz specjalistycznych, nowymi technologiami i tzw. obszarami horyzontalnymi - czyli optymalizacją prowadzonych procesów i niskoemisyjnymi technologiami wytwórczymi.

W ramach programu INNOCHEM współfinansujemy prace badawczo-rozwojowe, których efektem będą lepsze technologie i produkty stosowane i sprzedawane przez polskie przedsiębiorstwa sektora chemicznego – mówi zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Aleksander Nawrat.

Zważywszy, że ta branża przetwarza surowce na produkty mające zastosowanie niemal we wszystkich pozostałych sektorach, ich lepsza jakość przyczyni się do powstania lub udoskonalenia setek innych produktów, z których korzystają zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni.

Budżet II konkursu INNOCHEM wynosił 180 mln zł. Złożonych zostało 40 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 188 mln zł. Po ocenie merytorycznej dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 72 mln otrzymało 17 projektów. Najwyżej oceniony został projekt "Biotransformacja i rafinacja kaskadowa śruty roślin oleistych w celu uzyskania surfaktantów, polimerów oraz komponentów paszowych”, zgłoszony przez firmę Boruta-Zachem Biochemia Sp. z o.o. - jedno z czterech przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie w konkursie.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ