Partner serwisu
09 czerwca 2017

Sikora: LNG z USA znakomicie poprawia pozycję negocjacyjną Polski

Kategoria: Z życia branży

LNG z USA znakomicie poprawia pozycję w negocjacjach Polski z innymi dostawcami gazu, nie tylko z Rosją, ale też z Katarem - powiedział PAP prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora, komentując pierwszą dostawę skroplonego gazu z Ameryki.

Sikora: LNG z USA znakomicie poprawia pozycję negocjacyjną Polski

To bardzo dobra wiadomość i mam nadzieję, że kupujemy ten gaz taniej niż rosyjski - ocenił ekspert.

Jak podkreślił, teoretycznie gaz importowany jako LNG powinien być droższy od tego tłoczonego tradycyjnymi gazociągami, bo wyjściowy surowiec trzeba skroplić, przewieźć, a potem z powrotem przeprowadzić w formę gazową.

Jednak na skutek rewolucji łupkowej amerykański rynek jest wprost zalany gazem, więc to jest okazja, żeby go kupować tanio - wyjaśnił. Rynek nie znosi sytuacji skrajnych, gdy towaru nie można kupić, ale też takich, gdy jest go za dużo - powiedział Sikora. Do niedawna LNG głównie płynął na Daleki Wschód, do Japonii czy Korei Południowej. Ale teraz na świecie jest go już na tyle dużo, że zaczyna docierać w regiony odległe od głównym szlaków komunikacyjnych, a tak położona jest Polska - wyjaśnił. Pod względem położenia nie można nas porównywać chociażby z Wielką Brytanią - zaznaczył.

Zdaniem Sikory, tani gaz będzie na świecie bez problemu dostępny jeszcze przez jakieś dwa lata.

W sytuacji gdy ceny są niskie producenci będą starać się znaleźć inne źródła zysków. Należy pamiętać, że metan jest podstawowym surowcem dla przemysłu chemicznego i Amerykanie już inwestują na olbrzymią skalę w instalacje produkujące kwas azotowy, metanol, mocznik itp. Bo te produkty można sprzedać na świecie z większym zyskiem - powiedział. Nikt, kto nie widział tego na własne oczy, nie zdaje sobie sprawy z rozmiarów rewolucji łupkowej - dodał. Jego zdaniem, podobne procesy będziemy wkrótce obserwować w krajach, do których rewolucja łupkowa właśnie dociera, które zaczynają eksploatować własne zasoby niekonwencjonalne. To m.in. Chiny, Argentyna czy Chile - wskazał Sikora.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ