Partner serwisu
08 czerwca 2017

Ropa w USA straciła w środę o ponad 5 proc., w czwartek zyskuje - ale niedużo

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskują nieznacznie po spadku w środę o ponad 5 proc. - podają maklerzy.

Ropa w USA straciła w środę o ponad 5 proc., w czwartek zyskuje - ale niedużo

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,99 USD, po zwyżce o 27 centów, czyli 0,6 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 35 centów, czyli 0,7 proc., do 48,41 USD za baryłkę.

Do silnego spadku cen surowca w środę przyczyniły się dane o zapasach paliw w USA.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,3 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 513,207 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się tymczasem spadku zapasów o 3,25 mln baryłek. To pierwszy wzrost zapasów od 9 tygodni.

DoE podał, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 3,32 mln baryłek, czyli o 1,4 proc., do 240,35 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 4,36 mln baryłek, czyli 3,0 proc. do 151,088 mln baryłek - podał DoE.

W tym momencie rynek paliw jest bardzo wyczulony na informacje o zapasach paliw - mówi Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney. Mamy teraz taki czas, gdy spodziewany jest sezonowy spadek zapasów paliw, a te rosną - dodaje. Jest ryzyko, że ceny ropy spadną jeszcze niżej - wskazuje.

Tymczasem kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się pod koniec maja na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

W środę ropa w USA staniała o 2,47 USD, czyli 5,1 proc., do 45,72 USD za baryłkę, najniżej od 4 maja.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ