Partner serwisu
29 maja 2017

Ceny ropy w USA w dół - OPEC chce dalej ciąć, ale coś mu zagraża

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają. W czwartek OPEC zdecydował o przedłużeniu cięć dostaw ropy aż do końca marca 2018 r., ale jego wysiłki może zniweczyć niesłabnąca aktywność amerykańskich producentów ropy - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA w dół - OPEC chce dalej ciąć, ale coś mu zagraża

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,64 USD, po zniżce o 16 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 12 centów do 52,03 USD za baryłkę.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih ocenił, że strategia stosowana przez OPEC - o mniejszych dostawach ropy - działa, a globalne zapasy surowca mocniej spadną w III kwartale.

Również analitycy wskazują na taką możliwość.

W III kwartale będzie bardziej napięta sytuacja +po stronie+ produkcji ropy i jest wysoce prawdopodobne, że ceny surowca mocniej się odbiją - uważa Hong Sung Ki, strateg rynku surowców w Samsung Futures Inc. w Seulu. To, co może niepokoić to pytanie, co stanie się po tych 9 miesiącach, po marcu 2018 r., bo na razie nie ma planu wycofania się OPEC ze zmniejszania produkcji - dodaje.

Amerykańscy producenci ropy nie rezygnują tymczasem z uruchamiania nowych odwiertów. W ubiegłym tygodniu przybyło ich wprawdzie 2, ale to już 19 z rzędu tydzień, gdy liczba nowych odwiertów wzrosła. Obecnie jest ich 722 - najwięcej od kwietnia 2015 r.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 90 centów, czyli 1,8 proc., do 49,80 USD/b.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ