Partner serwisu
26 maja 2017

Gowin: instalacja do produkcji propylenu w Policach to kluczowa inwestycja

Kategoria: Z życia branży

Przedsięwzięcie związane z budową instalacji do produkcji propylenu w Policach to jeden z kluczowych elementów Planu Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział w piątek w Policach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin: instalacja do produkcji propylenu w Policach to kluczowa inwestycja

Gowin odwiedził Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police, gdzie ma powstać instalacja do produkcji propylenu. Jak powiedział prezes zarządu Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki, wicepremier zapoznał się ze stanem prac nad "największą inwestycją najbliższych lat w polskim przemyśle".

To jest największa tego typu inwestycja w Polsce i to jest jeden z kluczowych elementów i warunków Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, tego wielkiego planu premiera Morawieckiego i całego rządu – powiedział dziennikarzom Gowin. Chcemy pchnąć polską gospodarkę na tory innowacyjności, na tory inteligentnego przemysłu i z tego punktu widzenia przedsięwzięcie tutaj w Policach, powodzenie tego przedsięwzięcia, zaangażowanie się także w nie innych spółek, dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa to jest element niezbędny - dodał. Na pewno na posiedzeniach rządu i podczas dyskusji dotyczących tego, co ma być flagowym projektem, czy flagowymi projektami w drugiej części naszej kadencji, będę prezentował argumenty, z którymi zapoznał mnie pan prezes i które są moim zdaniem w pełni przekonujące – podkreślał Gowin.

Zdaniem wicepremiera, inwestycja w Policach może z nich uczynić "jedno ze światowych centrów przemysłu chemicznego".

Gowin podkreślał, że przedsięwzięcie będzie musiało pozyskać kolejnych partnerów.

Bardzo bym się cieszył, gdyby tymi partnerami były nie wielkie zagraniczne koncerny, tylko polskie spółki Skarbu Państwa, polscy inwestorzy tak, żeby korzyści z tego wielkiego przedsięwzięcia pozostawały u nas w kraju – dodał. Spółka PDH Polska jest spółką celową i na pewno ona będzie otwarta dla innych dużych podmiotów, którzy w tym projekcie mogą brać udział – powiedział z kolei Wardacki, pytany, jak miałaby wyglądać współpraca ze spółkami Skarbu Państwa. Zainteresowanie jest ogromne i muszę powiedzieć, iż podmiotów wielkich, zagranicznych zainteresowanych jest na pewno dużo. Świadczą o tym i artykuły i wypowiedzi publiczne w mediach, szeroko komentowane i to jest dowód, że ten projekt jest realizowany konsekwentnie i w tej chwili dla rynku i również naszej konkurencji jest oczywistym, że on zostanie zrealizowany – dodał.

Wicepremier powtórzył, że projekt cieszy się zdecydowanym poparciem rządu. Jak zastrzegł jednak,

Muszą zadecydować argumenty biznesowe i myślę, że ta konstrukcja, ten montaż biznesowy przedstawiony przez pana prezesa Wardackiego przekona wszystkich partnerów, że po prostu warto w to wejść, bo to jest inwestycja, której skala opłacalności jest naprawdę ogromna.

Grupa Azoty i spółka PDH prowadzą wspólnie budowę w Policach instalacji do produkcji propylenu, który teraz jest importowany. Obecnie prowadzone jest studium wykonalności inwestycji, rozszerzone o możliwość produkcji polipropylenu. Instalacja ma być gotowa w 2021 r. Szacunkowa wartość inwestycji to około 2,7 mld zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 2,4 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Spółka PDH Polska S.A. została powołana przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police do budowy instalacji propylenu metodą PDH. Budowa instalacji to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty. W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy ma pracować ok. 1 tys. pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie może w niej znaleźć ok. 200 osób.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ