Partner serwisu
26 maja 2017

PERN rozbuduje bazy paliw; CDRiA spółką nowych technologii

Kategoria: Z życia branży

Prezes PERN zapowiedział, że w przypadku CDRiA – Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, spółka ta będzie starała się poszerzać zakres swych usług, prowadząc jednocześnie działalność innowacyjną w zakresie nowych technologii. CDRiA, spółka zależna PERN, działająca od 1998 r., zajmuje się inspekcją stanu technicznego rurociągów ropy naftowej i gazu ziemnego.

Do tej pory CDRiA była postrzegana jako podmiot prowadzący badania rurociągów w przemyśle naftowym. Spółka zaczęła szukać nowych możliwości rozwojowych, również poza segmentem naftowym – w gazownictwie czy ciepłownictwie. Jest to możliwe, gdyż CDRiA dysponuje tłokami własnej konstrukcji o coraz mniejszej średnicy. Spółka uzyskała odpowiednie certyfikaty i przeprowadziła już pierwszy test dla klienta z branży gazownictwa. Klient jest zadowolony z jego wyników. Chcemy, by CDRiA oferowała swe usługi, badania rurociągów, także w segmencie ciepłowniczym – wyjaśnił prezes PERN.

Jak przypomniał, w wyniku ogłoszonego konkursu nowym prezesem CDRiA został niedawno prof. Waldemar Kamrat z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Ten wybór też pokazuje, że CDRiA ma wnosić do grupy PERN elementy z obszaru badań, innowacji i nowych technologii – oświadczył Wasilewski.

Prowadzone przez CDRiA inspekcje tłokami badawczymi pozwalają na zebranie kompleksowych danych o stanie technicznym rurociągów. Spółka jest jednym z nielicznych podmiotów na świecie, które świadczą tego typu usługi, w tym z użyciem techniki ultradźwiękowej. Badania takie, z wykorzystaniem specjalistycznych tłoków własnej konstrukcji, CDRiA wykonywała dotychczas m.in. na terenie Belgii, Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów, dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ