Partner serwisu
25 maja 2017

Cena ropy w USA blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 proc. i zbliżają się do 52 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC są już przygotowane do spotkania w Wiedniu - podają maklerzy.

Cena ropy w USA blisko 52 USD za baryłkę, OPEC przygotowany do spotkania

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,75 USD. Wcześniej surowiec zdrożał do 51,93 USD/b - najwyżej od 19 kwietnia.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje 58 centów, czyli 1,1 proc., do 54,54 USD za baryłkę.

Zbliża się ważne dla rynków paliw posiedzenie OPEC w Wiedniu.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie przez 24 państwa, ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać przedłużone jeszcze na dalsze kilka miesięcy. Decyzja w tej sprawie zapadnie na posiedzeniu kartelu w czwartek.

Komitet OPEC i producenci ropy spoza kartelu popierają przedłużenie umowy o mniejszych dostawach ropy na kolejne 9 miesięcy, do końca marca 2018 r. - wynika z komunikatu przekazanego przez kartel.

Rynek czeka teraz na ostateczny wynik spotkania w Wiedniu. Na pewno będzie mieć on wpływ na notowania ropy - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney. Do tej pory kraje, które podpisały umowę o mniejszych dostawach ropy w I połowie 2017 r., wykazywały dyscyplinę. To był sukces - dodaje.

Tymczasem w USA spadły zapasy ropy w ubiegłym tygodniu - o 4,43 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 516,34 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2,0 mln baryłek. To siódmy z rzędu tydzień, w którym doszło do zmniejszenia zapasów magazynowych surowca w USA.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 787 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc., do 239,88 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 485 tys baryłek, czyli 0,3 proc. do 146,34 mln baryłek - podał DoE.

Wzrosła za to produkcja ropy - w ubiegłym tygodniu zwiększyła się ona o 15.000 baryłek dziennie - do 9,32 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE. To już 13. tydzień w ciągu ostatnich 14, gdy produkcja ropy w USA wzrosła.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 11 centów, czyli 0,2 proc., do 51,36 USD/b.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ