Tomasz Zieliński: Po pierwsze specjalizacja
Polski przemysł chemiczny stara się wykorzystywać swój cały potencjał, jednak istotą rzeczy okazuje się specjalizacja. To kierunek, który zdecyduje o tym, gdzie Polska znajdzie się za kilka czy kilkanaście lat.
Podczas debaty na temat rozwoju przemysłu chemicznego w czasie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, starał się ocenić obecną sytuację rozwoju poziomu specjalizacji polskiej chemii.
– Poziom specjalizacji w zakresie stosowalności, przeznaczenia pewnych grup produktowych rośnie – stwierdził.
Jednocześnie dodał, że Polska jest rynkiem commodity. – Dla produktów wielotonażowych Polska jest i długo będzie głównym rynkiem docelowym, rynkiem pierwszym – podkreślił.
W podziale inwestycji polskiej chemii dominują inwestycje w zakresie technologii i usprawniania procesów. Wskaźnik wynosi 45%.
Jednocześnie prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego zauważył, że pojawia się sporo pomysłów związanych z podnoszeniem specjalizacji, wchodzeniem w chemię specjalistyczną, o specjalnych zastosowaniach. Sytuacja poprawia się dzięki funduszom europejskim. Skok nastąpił szczególnie w ostatnich 10 latach.
Polska chemia potrzebuje specjalizacji. –To jest jeden z kierunków, który będzie decydował o tym, gdzie będziemy za 15 lat – dodał.
Wypowiedź pochodzi z debaty, która odbyła się w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 11 maja 2017 r.
Fot.: BMP