Partner serwisu
18 maja 2017

Ropa tanieje - zamieszanie związane z prezydentem USA widoczne też na rynku paliw

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo ogólnie nastroje na wszystkich rynkach pogorszyły się z reakcji na kontrowersyjne działania prezydenta Donalda Trumpa - podają maklerzy.

Ropa tanieje - zamieszanie związane z prezydentem USA widoczne też na rynku paliw

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,82 USD, po zniżce o 25 centów, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 17 centów do 52,04 USD za baryłkę.

Inwestorzy na rynkach pozbywają się ryzykownych aktywów w reakcji na możliwy najpoważniejszy kryzys podczas prezydentury Donalda Trumpa po serii jego kontrowersyjnych działań.

Zamieszanie związane z działaniami Trumpa ma też wpływ na rynki ropy - mówi Min Byungkyu, globalny strateg rynku w Yuanta Securities Korea Co. w Seulu. Ryzyka polityczne, jakie widzimy w USA, mogą negatywnie wpłynąć na inwestycje i na pewno nie sprzyjają wzrostom cen ropy - dodaje.

To wszystko psuje sentyment na rynkach paliw pomimo informacji, że w USA spadły zapasy ropy.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu spadły o 1,75 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 520,77 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2,67 mln baryłek.

To szósty z rzędu tydzień, w którym doszło do uszczuplenia stanów magazynowych w USA.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 413 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 240,67 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,94 mln baryłek, czyli 1,3 proc. do 146,82 mln baryłek - podał DoE.

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie 24 państwa, ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Już teraz Arabia Saudyjska i Rosja podają, że są za przedłużeniem umowy o mniejszych dostawach ropy do końca I kwartału 2018 roku.

Premier Iraku Haider Al-Abadi zapowiedział już, że jego kraj przedłuży umowę o mniejszych dostawach na kolejne 6 miesięcy.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 41 centów i kosztowała na zakończenie sesji 49,07 USD za baryłkę, najwyżej od 28 kwietnia.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ