Partner serwisu
16 maja 2017

Tłocznia gazu Strachocina z pozwoleniem na budowę

Kategoria: Z życia branży

GAZ-SYSTEM uzyskał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w miejscowości Strachocina w gminie Sanok (województwo podkarpackie) wraz z węzłem rozdzielczo-pomiarowym. Inwestycja powstaje w ramach planowanego interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Jej wartość to około 210 mln PLN.

Tłocznia gazu Strachocina z pozwoleniem na budowę

Realizowana przez GAZ-SYSTEM budowa tłoczni w Strachocinie została podzielona na dwa etapy. W pierwszym przewidziana jest budowa nowego węzła rozdzielczo-pomiarowego wraz z gazociągiem, który połączy nowy węzeł z istniejącą już siecią gazową. Drugi etap to budowa tłoczni gazu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie obu etapów planowane jest na 2020 rok. Będzie to szesnasta tłocznia w polskim systemie przesyłowym gazu.

Nowa tłocznia w Strachocinie będzie pełniła ważną rolę w polskim i międzynarodowym systemie przesyłu gazu. Umożliwi rozprowadzanie błękitnego paliwa w południowo-wschodniej części Polski, a także jego transport na Słowację. Dzięki niej możliwy będzie przesył gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu do naszego południowego sąsiada. Zostaną również zabezpieczone dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Budowa tłoczni w Strachocinie to kluczowy element połączenia gazowego Polska-Słowacja. W jego skład, obok tłoczni po stronie polskiej, wejdzie również gazociąg Strachocina-Granica RP (uzyskał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach), zaś po stronie słowackiej gazociąg od granicy z Polską do miejscowości Veľké Kapušany wraz ze stacją pomiarową i zmodernizowana tłocznia Veľké Kapušany. W lutym br. GAZ-SYSTEM i EUSTREAM – polski i słowacki operator systemu przesyłowego – otrzymały dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) na prace budowlane związane z tym połączeniem w łącznej kwocie ok. 108 mln euro.

Obwieszczenie o wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę dla tłoczni gazu Strachocina znajduje się na stronach internetowych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM.
 

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ