Partner serwisu
08 maja 2017

Police z nową umową na fosforyty z Maroka

Kategoria: Z życia branży

Afrykańskie fosforyty o szacunkowej wartości 135 mln zł sprowadzi do końca roku Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Szczegółowe warunki kontraktu określa podpisana w poniedziałek 8 maja 2017 r. w Maroku umowa z firmą Office Chérifien des Phosphates (OCP).

Police z nową umową na fosforyty z Maroka

Umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy. W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych. Biorąc pod uwagę stabilność planowania kontraktu z naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem, przyjęte ustalenia spełniają wszystkie nasze oczekiwania – mówi dyrektor Departamentu Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Police Ewa Góra.

Jak zauważyła dyrektor Góra, z punktu widzenia całej Grupy Azoty porozumienie ma jeszcze jeden wymiar - zacieśnienie współpracy między wchodzącymi w jej skład spółkami, ponieważ wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem. Dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego „Police” potrzebują ok. 1 mln ton rocznie – podkreśla prezes polickiej spółki
dr Wojciech Wardacki.

Do Polski surowiec przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę.

„Police” współpracują z OCP już od lat 70-tych. Marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie, pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych w Policach.

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie. W czterech kopalniach, dziewięciu kompleksach produkcyjnych i czterech portach zatrudnia ponad 23 000 pracowników. Grupa ma zasięg międzynarodowy i posiada biura w ponad 15 krajach.

OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych - eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie (ok. 30 proc. światowego handlu) stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca. Obrót całej Grupy w 2015 roku wyniósł 4,57 mld USD.

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ