Partner serwisu
28 kwietnia 2017

Ropa w USA zakończy kwiecień jako już drugi z kolei miesiąc ze spadkiem cen

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale kończący się kwiecień będzie już drugim z kolei miesiącem, gdy notowania surowca spadły - podają maklerzy.

Ropa w USA zakończy kwiecień jako już drugi z kolei miesiąc ze spadkiem cen

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,57 USD, po zwyżce o 60 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 61 centów do 52,05 USD za baryłkę.

Teraz kiedy ceny ropy są w USA blisko 50 dolarów za baryłkę rynek przyjął postawę +poczekamy-zobaczymy+ i czeka na dalsze spadki amerykańskich zapasów paliw - mówi Ric Spooner, analityk CMC Markets w Sydney.

Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 3,64 mln baryłek, czyli 0,7 proc., do 528,7 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Jednak produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 13.000 baryłek do 9,27 milionów baryłek dziennie.

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Na rynkach większość inwestorów ocenia, że porozumienie OPEC o mniejszych dostawach ropy zostanie przedłużone na dalsze 6 miesięcy. Na giełdach paliw mogą być wzrosty cen ropy, gdyby się to potwierdziło - ocenia Spooner.

W tym miesiącu ropa w USA staniała o 2,1 proc., po zniżce w marcu o 6,3 proc.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ