Partner serwisu
27 kwietnia 2017

Premier: umowa na dostawę amerykańskiego LNG jest bardzo dla nas ważna

Kategoria: Z życia branży

To bardzo ważna umowa dla Polski i korzystna finansowo - oceniła w czwartek premier Beata Szydło, odnosząc się do umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG do naszego kraju.

Premier: umowa na dostawę amerykańskiego LNG jest bardzo dla nas ważna

To jest bardzo ważna umowa, która jest korzystna finansowo. Ale też przede wszystkim jest to uniezależnienie się od dostaw jednego dostawcy - gazu rosyjskiego - powiedziała szefowa rządu w TVP Info. Jak dodała, to jest "dywersyfikacja dostaw" tego surowca.

W nocy ze środy na czwartek o podpisaniu umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG poinformował przebywający w Waszyngtonie szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP w Waszyngtonie prezydencki minister powiedział, że to pierwszy taki kontrakt na dostawę LNG (skrót – od angielskiego Liquified Natural Gas) do Polski i w ogóle Polska jest pierwszym krajem regionu, który otrzyma amerykański gaz.

Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak poinformował na czwartkowej konferencji, że w czerwcu do Polski przypłynie statek z amerykańskim LNG. Jest to transakcja typu spot. Ładunek wypłynie z terminala Sabine Pass w Luizjanie; do Świnoujścia dotrze w połowie czerwca br. Dopytywany o możliwość zawarcia kontraktu długoterminowego, Maciej Woźniak odpowiedział, że spółka analizuje różne możliwości, "bardziej średnioterminowe". Jak dodał, w grę wchodzą dostawy "również z tego kierunku".

 

Źródło: PAP

Fot.: pl.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ