Partner serwisu
27 kwietnia 2017

PKN Orlen planuje ponowną emisję obligacji detalicznych do 1 mld zł

Kategoria: Z życia branży

Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na drugi w historii spółki program emisji obligacji detalicznych. Jak poprzednio, program emisji przewiduje wyemitowanie papierów dłużnych w kilku seriach do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy - podał płocki koncern.

PKN Orlen planuje ponowną emisję obligacji detalicznych do 1 mld zł

Spółka zapowiada, że „obligacje będą oferowane w trybie oferty publicznej”.

PKN Orlen planuje wprowadzenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym w ramach platformy Catalyst – poinformował w środę płocki koncern. Program emisji obligacji zakłada wyemitowanie w kilku seriach obligacji do łącznej kwoty 1 mld PLN w okresie 12 miesięcy - zapowiedziała spółka.

PKN Orlen zaznaczył, iż „parametry poszczególnych emisji będą ustalane w oparciu o bieżące otoczenie rynkowe i potrzeby spółki”. Przypomniał jednocześnie, że:

przeprowadzenie oferty publicznej w ramach drugiego programu emisji obligacji detalicznych wymaga również uprzedniego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu emisyjnego dotyczącego oferty.

W 2014 r. PKN Orlen sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł - było to sześć serii, w tym cztery o wartości po 200 mln zł i dwie o wartości po 100 mln zł.

Partnerami płockiego koncernu w ramach emisji wszystkich serii obligacji w latach 2013-14 były: UniCredit CAIB Poland, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego i Bank Pekao.

Z kolei na początku 2012 r. PKN Orlen, w ramach różnicowania źródeł finansowania, wyemitował 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł. Były to obligacje o najwyższej wartości emisji, jakie zostały wtedy wprowadzone na rynek Catalyst.

Dotychczas płocki koncern, rzeprowadził również dwie emisje 7-letnich euroobligacji, w tym przypadku za pośrednictwem swej szwedzkiej spółki Orlen Capital: w 2014 r. o wartości 500 mln euro oraz w 2016 r. o wartości 750 mln euro.

Zarówno przy emisji obligacji, jak i euroobligacji, PKN Orlen podkreślał, iż:

koncern, pozyskując finansowanie poza sektorem bankowym, wpisuje się w światowy trend dywersyfikacji sposobów finansowania działalności i rozwoju.

 

Źródło: PAP

Fot.: pl.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ