Partner serwisu
10 kwietnia 2017

Polwax – inwestycja dopięta na ostatni guzik

Kategoria: Chemia

Bank ING zaakceptował zaktualizowany budżet projektu „Future” i jednocześnie zgodnie z zapisami umowy kredytowej zarząd spółki zamroził dotychczasową politykę dywidendową do roku 2019. Dodatkowym zabezpieczeniem podniesionej kwoty kredytu są umowy lock up dla akcji będących w posiadaniu członków zarządu spółki.

Polwax – inwestycja dopięta na ostatni guzik

Zmiana budżetu inwestycji

Bank zaakceptował zmianę budżetu inwestycji, która jest obecnie szacowana na 159,9 mln zł (łącznie z poniesionymi już wydatkami) zamiast planowanych wcześniej 123,6 mln zł. Koszty wzrosły więc o 30 mln zł.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z istotnym wzrostem cen maszyn i urządzeń oraz produktów z metali nieżelaznych. Przede wszystkim wzrost cen stali dał nam w kość. Dopiero wstępne oferty potencjalnych wykonawców instalacji uświadomiły nam, że przeliczyliśmy się. To wszystko miało wpływ na ceny zamawianych materiałów – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax SA. – Wraz ze wzrostem nakładów inwestycyjnych rośnie też wartość 20-procentowych kosztów inwestycji, którą zgodnie z umową kredytową musimy sfinansować ze środków własnych w pierwszej kolejności. Dlatego jedynym rozwiązaniem sensownym z punktu widzenia rozwoju i realizacji strategii – zgodnym zresztą z oczekiwaniem banku – będzie niewypłacanie dywidendy za 2016 rok oraz zamrożenie dotychczasowej polityki dywidendowej do roku 2019 – dodaje prezes Tomczyk.

Umowa z wykonawcą podpisana

Dzięki zaakceptowaniu przez Bank ING podwyższonego kosztu inwestycji podpisano też wynegocjowaną kilkanaście dni wcześniej umowę z ORLEN Projekt SA na pełnienie funkcji głównego realizatora inwestycji („GRI”). Jej ryczałtowa wartość wynosi 112,6 mln zł i nie obejmuje wartości kluczowych urządzeń. Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów, specyficzne warunki nie występują.

To dobra umowa, która zabezpiecza zarówno nas, jako inwestora, jak i wykonawcę – stwierdził prezes Tomczyk. – Orlen Projekt to dobry i wiarygodny partner, specjalizujący się w realizacji projektów z naszej branży. Jesteśmy przekonani, że uzgodnione terminy zostaną dotrzymane, a całość zostanie wykonana z najwyższą starannością – zdecydowanie podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax SA. I dodaje: – Nasza instalacja jest przede wszystkim instalacją technologiczną, dlatego też wybór takiego partnera, jakim jest Orlen Projekt, daje nam pewność, że instalacja zostanie zbudowana i oddana do użytkowania bez zastrzeżeń również w tym obszarze.

Co z dywidendą?

Najbliższe dwa lata będą wymagały od spółki absolutnej koncentracji na realizacji inwestycji i dalszej rozbudowie istniejących rynków zbytu. – Budujemy instalację, która sprawi, że po jej uruchomieniu przez przynajmniej kilkanaście najbliższych lat będziemy najnowocześniejszą firmą w branży w Europie i na świecie. W wielu przypadkach staniemy się najważniejszym dostawcą specyfików parafinowych w Europie – tych, bez których nie ma choćby nowoczesnego przemysłu lotniczego. Poza branżą opakowań, odlewów precyzyjnych czy szeroko rozumianym rolnictwem lub przetwórstwa drewna swoją przyszłość budujemy w tych sektorach, w których wymagane są specjalistyczne produkty będące dziełem zaawansowanych technologii przetwórstwa chemicznego, jak choćby szeroko rozumiany przemysł gumowy. Niskotonażowe, lecz wysokomarżowe – dodaje Dominik Tomczyk. – Z pewnością podstawowe pytanie dla akcjonariuszy brzmi: „Co z dywidendą? Kiedy można się jej spodziewać?”. Zarząd zamroził dotychczasową politykę do roku 2019. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to istnieje realna szansa i możliwość, by wrócić do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Będziemy wprawdzie w dalszym ciągu w ryzach umowy kredytowej, ale zapali się dla nas światełko w tunelu. Warto zatem poczekać te 30 miesięcy. Myślę, że widok powstających instalacji, dzięki którym znacząco zwiększymy przychody i zysk, jest tego wart – podsumowuje prezes Tomczyk.

 

źródło: inf. prasowa/Witold Nieć, Doradca ds. Relacji Publicznych
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ