Partner serwisu
04 kwietnia 2017

Putin po rozmowach z Łukaszenką: Spór naftowo-gazowy zażegnany

Kategoria: Paliwa

O rozwiązaniu wszelkich spornych kwestii dotyczących ropy i gazu w relacjach z Białorusią poinformował w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin po zakończeniu rozmów z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Petersburgu.

Putin po rozmowach z Łukaszenką: Spór naftowo-gazowy zażegnany

Uregulowaliśmy wszystkie sporne kwestie w sferze naftowo-gazowej. Znaleźliśmy schemat, który pozwoli nam zachować dochody, zbliżamy swoje stanowiska w sprawie cen – mówił Putin po zakończeniu negocjacji z Łukaszenką.

Nie ma już kwestii spornych w relacjach dwustronnych – oświadczył rosyjski przywódca, cytowany przez agencję Interfax. – Będziemy iść dalej, umacniać nasze relacje sojusznicze w ramach państwa związkowego i pracować nad wzmocnieniem bazy prawnej, rozwojem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – dodał.

Łukaszenka poinformował, że Rosja jest gotowa refinansować białoruski dług. „Prezydent (Putin) obiecał, że dzisiaj lub jutro wyda odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie” – cytuje Łukaszenkę Interfax, dodając, że nie sprecyzował on, o jaki dług chodzi.

Informację o zażegnaniu sporu surowcowego potwierdził także po spotkaniu rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

Rosyjski prezydent oznajmił, że strony osiągnęły porozumienie w sprawie zasad współpracy w sferze naftowo-gazowej do końca 2019 r. Powiedział też, że potwierdzono zamiar określenia do lipca 2019 r. fundamentalnych zasad i warunków utworzenia wspólnego rynku energii elektrycznej.

Na początku spotkania Łukaszenka złożył Putinowi kondolencje w związku z zamachem terrorystycznym, do którego doszło w poniedziałek w petersburskim metrze. Wybuch bomby w jednym z wagonów spowodował śmierć 10 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

Spokojnie żyć na tym świecie nikt nam nie da, dlatego musimy być gotowi na wszystko. Wyzwań jest na świecie bardzo wiele, nie żyjemy w izolacji, rozumiemy to – mówił Łukaszenka.

Rozmowy liderów Rosji i Białorusi w cztery oczy trwały kilka godzin. Później do prezydentów dołączyli szefowie kluczowych ministerstw obu państw.

Kryzys gazowo-naftowy między obu krajami trwa od początku ubiegłego roku. Białoruś w 2016 r. płaciła za gaz cenę niższą niż wynikało to z kontaktu z rosyjskim Gazpromem, uzasadniając to dwustronnymi porozumieniami w ramach państwa związkowego i domagając się zniżki. W związku z tym, że zdaniem Rosji Białoruś nie płaci za surowiec pełnej należności, Moskwa żądała od sąsiada spłaty długu w wysokości 700 mln dolarów – takie stanowisko przedstawił 31 marca po rozmowach premierów Dmitrija Miedwiediewa i Andreja Kabiakoua minister energetyki Aleksandr Nowak. Rzecznik białoruskiego premiera oświadczył wówczas, że „Białoruś nie uważa tej kwoty za dług”.

W odpowiedzi na niedopłatę za gaz Rosja zmniejszyła dostawy ropy naftowej na Białoruś. Dodatkowo od 3 marca Gazprom podwyższył cenę gazu ze 132 do 141,1 dol. za 1000 m3.

Przed rozmowami Putina z Łukaszenką kwestie dotyczące „relacji sojuszniczych” były przedmiotem narady prezydenta Rosji z członkami Rady Bezpieczeństwa.

Justyna Prus (PAP)
fot. 123rf.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ