Partner serwisu
03 kwietnia 2017

URE: od soboty rosną opłaty za gaz

Kategoria: Z życia branży

Od soboty rosną opłaty za gaz ziemny. W większym stopniu podwyżka dotknie odbiorców przemysłowych, którzy zapłacą o 8 proc. więcej, w mniejszym - indywidualnych; dla nich gaz podrożeje bowiem o 1,6 proc. - wynika z informacji prasowej Urzędu Regulacji Energetyki.

URE: od soboty rosną opłaty za gaz

Jak wyjaśniła rzeczniczka URE Justyna Pawlińska, – powodem wzrostu cen gazu jest utrzymujący się od połowy ubiegłego roku wzrost cen ropy naftowej i surowców ropopochodnych na świecie. Odmienna dynamika wzrostów cen gazu w taryfach obu spółek z GK PGNiG S.A. jest efektem różnego sposobu zabezpieczania portfela sprzedaży, który z kolei wynika z innego modelu biznesowego realizowanego przez te podmioty – czytamy w komentarzu.

Rzeczniczka przypomniała, że zmiany te zostały zatwierdzone 17 marca.

Zgodnie z pierwszą zatwierdzoną taryfą, odbiorcy przemysłowi, czyli ci, którzy zużywają powyżej 25 m sześc. gazu wysokometanowego, zapłacą 8 proc. więcej średniej ceny, natomiast za gaz zaazotowany o 7,39 proc. więcej.

Z kolei zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 proc. dla odbiorców indywidualnych.

– Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych (przesyłowych i dystrybucyjnych), podwyżki średnich płatności są niższe – czytamy w informacji z URE.

W przypadku odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego w gospodarstwach domowych, przyłączonych do sieci PSG, i nabywających ten gaz od PGNiG OD – w ramach umów kompleksowych – wzrost średnich płatności w grupie, gdzie roczny pobór nie jest wyższy niż 3 350 kWh (grupa W-1), wyniesie 0,7 proc. Z kolei w kolejnej grupie, gdzie roczny pobór przekracza 3 350 kWh, ale nie jest wyższy niż 88 900 kWh (grupa W-2 i W-3), średni wzrost ceny wyniesie 1 proc.

Kwotowy wzrost średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego rocznie 1 227 kWh wyniesie 0,15 zł, grupy W-2 zużywającego 7 127 kWh rocznie – 0,90 zł, zaś W-3 zużywającego 23 763 kWh rocznie – 3,01 zł.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ