Partner serwisu
30 marca 2017

POPiHN: rynek wszystkich gatunków paliw silnikowych w '16 wzrósł o 13 proc.

Kategoria: Z życia branży

Rynek wszystkich gatunków paliw silnikowych w Polsce w 2016 r. wzrósł o 13 proc. w stosunku do 2015 r. – podał Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Przyczyniły się do tego zmiany w prawie, m.in. pakiet paliwowy i energetyczny – dodał.

POPiHN: rynek wszystkich gatunków paliw silnikowych w

POPiHN przedstawiła w czwartek w Warszawie swój roczny raport dotyczący przemysłu i handlu naftowego w Polsce.

– Miniony rok przyniósł przełom. Weszły dwie regulacje prawne, które mają olbrzymie znaczenie dla funkcjonowania rynku: pierwsza - tzw. pakiet paliwowy, druga - tzw. pakiet energetyczny - regulacje, które stworzyły nową jakość w obrocie paliwami w Polsce, i które przełożyły się na wyniki – powiedział Wieciech.

Tłumaczył, że po wprowadzeniu nowych przepisów oraz skutecznych kontroli na stacjach benzynowych, zdecydowanie zwiększyło się korzystanie z krajowych baz paliwowych, a spadła liczba cystern wjeżdżających do Polski z kierunku niemieckiego.

– O ile jeszcze w czerwcu szacowaliśmy tę liczbę na około 750 cystern dziennie, w sierpniu to spadło do około 150 – mówił podczas prezentacji raportu.

Wieciech wskazał, że dla wszystkich gatunków paliw silnikowych (benzyn silnikowych, oleju napędowego i autogazu) rynek wzrósł w stosunku do 2015 r. o 13 proc.; cały rynek paliw ciekłych powiększył się natomiast o 12 proc.

Największy wzrost odnotował olej napędowy, choć wciąż borykał się z nielegalną konkurencją. Słabo według raportu wypadła konsumpcja oleju opałowego, czego powodem była względnie dobra pogoda oraz zastępowanie go gazem i biomasą.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ