Partner serwisu
30 marca 2017

Wypadki przy pracy w 2016 roku

Kategoria: Z życia branży

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS, w wypadkach przy pracy w 2016 r. zostało poszkodowanych łącznie 87 886 osób. Choć liczba ta nieznacznie (0,3%) wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku, to na uwagę zasługuje znaczny spadek wypadków śmiertelnych oraz ciężkich.

Wypadki przy pracy w 2016 roku

Niebezpieczne branże

Najbardziej niebezpiecznymi branżami, biorąc pod uwagę skutki wypadków, wciąż pozostają Budownictwo, Przetwórstwo przemysłowe oraz Transport i gospodarka magazynowa. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo wzrostu liczby wypadków ogółem w tych sektorach, w ostatnim roku znacząco spadła ilość wypadków śmiertelnych oraz ciężkich. Największy spadek odnotowano w branży przemysłowej, w której liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym zmalała blisko o 36% (z 78 w 2015 r. do 50 w 2016 r.). Niestety w tym samym czasie sektor ten odnotował wzrost wypadków ciężkich oraz lekkich.

Systematyczna poprawa w branży budowlanej

Choć branża budowlana wciąż przoduje w liczbie wypadków śmiertelnych (51 w 2016 r.), to miniony rok potwierdza pozytywny trend, który utrzymuje się już od kilku sezonów – czyli spadek zarówno liczby wszystkich wypadków, jak i tych ze skutkiem śmiertelnym (wyjątek 2014 r.).

– Choć bezpieczeństwo w branży budowlanej systematycznie ulega poprawie, to wciąż uchodzi ona za najbardziej zagrażającą zdrowiu i życiu pracowników. W tym miejscu warto zaznaczyć, że stan bezpieczeństwa oraz higieny pracy na placach budów jest wciąż mocno zróżnicowany. Zależy on przede wszystkim od sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, wiedzy pracodawców i kierowników budów o występujących zagrożeniach, a także stosowania nowoczesnego sprzętu oraz zasad BHP przez pracowników. Bez wątpienia, najwięcej zagrożeń dla zdrowia i życia stwarza nadal praca na wysokości z wykorzystaniem rusztowań lub drabin. Dlatego tak ważne jest korzystanie z urządzeń renomowanych producentów, wykonywanych w zgodzie z obowiązującymi normami i poddawanych regularnym przeglądom, oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez samych wykonawców – komentuje Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta profesjonalnych drabin, pomostów i rusztowań.

Najczęstsze przyczyny wypadków

Jak wynika z danych GUS, najczęstszą przyczynę wypadków przy pracy wciąż stanowi czynnik ludzki. W 2016 r. nieprawidłowe zachowanie się pracownika spowodowało już ponad 60% wszystkich wypadków. Drugą w kolejności przyczyną wypadków był niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,4%), a na trzecim miejscu znalazł się brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (7,4%).

– Dane te jasno pokazują, że w ogromnej większości przypadków, to człowiek, a nie maszyna, jest głównym sprawcą nieszczęśliwych zdarzeń. Brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego do wykonywania zadań, w tym brak obowiązkowego instruktażu stanowiskowego, nieznajomość i nieumiejętność obsługi maszyn i urządzeń oraz pośpiech wciąż pokutują. To dlatego w firmie KRAUSE kładziemy tak duży nacisk na edukację BHP i uświadamianie użytkowników naszych urządzeń w kwestii zagrożeń wynikających z pracy na wysokości. Nawet tak prosta z pozoru konstrukcja, jaką jest drabina, wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi, o czym wykonawcy oraz niekiedy także specjaliści BHP zapominają – podsumowuje ekspert KRAUSE.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ