Partner serwisu
30 marca 2017

HPE skonstruuje superkomputer dla BASF

Kategoria: Chemia

BASF SE oraz Hewlett Packard Enterprise (NYSE: HPE) ogłosiły, że będą wspólnie pracować nad stworzeniem w tym roku w centrali BASF w Ludwigshafen jednego z największych na świecie superkomputerów do przemysłowych badań chemicznych. Nowy superkomputer, opierający się na najnowszej generacji systemów HPE Apollo 6000, będzie wspomagał digitalizację badań prowadzonych przez BASF na całym świecie.

HPE skonstruuje superkomputer dla BASF

– Nowy superkomputer będzie wspierać zastosowanie i opracowywanie złożonych podejść do modelowania i symulacji, otwierając zupełnie nowe drogi dla naszych badań w BASF – powiedział Dr Martin Brudermueller, wiceprezes Zarządu i dyrektor technologiczny w BASF.  – Superkomputer został zaprojektowany i opracowany wspólnie przez ekspertów z HPE i BASF, aby dokładnie odpowiadał naszym potrzebom.

Nowy system umożliwi odpowiedzenie na skomplikowane pytania i skróci czas potrzebny do uzyskania rezultatów z kilku miesięcy do kilku dni na poziomie wszystkich obszarów badawczych. W ramach strategii digitalizacji BASF, firma planuje znacząco rozszerzyć swoje możliwości, aby przeprowadzać wirtualne eksperymenty za pomocą superkomputera. Pomoże to BASF zredukować czas wprowadzenia na rynek i koszty poprzez na przykład bardziej precyzyjne symulowanie procesów na powierzchniach katalizatorów lub przyspieszanie projektowania nowych polimerów o z góry określonych właściwościach.

– W dzisiejszej, opartej na przetwarzaniu danych gospodarce, komputery o dużej mocy obliczeniowej grają wiodącą rolę w napędzaniu postępu w zakresie eksploracji kosmosu, biologii i sztucznej inteligencji – mówi Meg Whitman, prezes i dyrektor naczelny Hewlett Packard Enterprise. – Oczekujemy, że ten superkomputer pomoże BASF wykonywać z prędkością światła ogromnie skomplikowane obliczenia, dzięki czemu powstanie szeroki zakres innowacji, które pozwolą rozwiązać aktualne problemy i przyspieszą rozwój świata – dodaje.

Z pomocą procesorów Xeon® Intel®, szerokopasmowemu Omni-Path Fabric Intel® o niskim opóźnieniu oraz oprogramowaniu do zarządzania HPE, superkomputer funkcjonuje jako pojedynczy system o wydajności ponad 1 petaflop (1 petaflop odpowiada 1 biliardowi operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dzięki takiej architekturze systemu, wiele węzłów sieci może jednocześnie pracować nad wysoce złożonymi zadaniami, w znaczący sposób skracając czas przetwarzania.

– Klienci zawsze szukają systemów, które pozwalają uzyskać najlepsze wyniki przy najniższym całkowitym koszcie utrzymania – mówi Barry Davis, dyrektor generalny z Accelerated Workload Group, Intel. – Intel® Omni-Path Architecture została specjalnie zaprojektowana tak, by zapewnić wyróżniające się działanie przy jednoczesnym wydajnym skalowaniu z podstawowych klastrów obliczeniowych o wysokiej mocy do większych klastrów o 10 000 lub większej ilości węzłów sieci - oferując znaczącą przewagę w obydwu przypadkach – dodaje

Nowy superkomputer, opracowany i skonstruowany przez HPE, będzie składać się z kilkuset komputerowych węzłów sieci. Superkomputer sprawi także, że Apollo Systems HPE udostępni klientom uproszczone możliwości zarządzania oraz zapewni elastyczność w zakresie dopasowywania ich rozwiązań do obciążenia roboczego.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ