Partner serwisu
28 marca 2017

Sokoły z Polic na żywo

Kategoria: Z życia branży

Transmisja „na żywo” z gniazda sokoła wędrownego, zamontowanego na jednym z kominów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A, jest już dostępna w internecie. Każdy internauta może obserwować zachowanie tych drapieżnych ptaków, które zaczynają właśnie okres lęgowy

Sokoły z Polic na żywo

– Kominy to dla sokołów idealne miejsca lęgowe, dlatego na jednym z nich, na wysokości 80 m zamontowaliśmy specjalną skrzynkę lęgową. W ubiegłym roku na świat przyszły cztery sokoły, a ogółem z gniazda na kominie zakładu energetycznego „Polic” w świat wyfrunęło ich już 10 – mówi opiekun polickich sokołów Jerzy Matyjasik.

Dwie kamery zostały umieszczone na 200-metrowym kominie elektrociepłowni Grupy Azoty Police, gdzie od jedenastu lat swoje gniazdo mają sokoły. Pomysł zamontowania kamer w gnieździe zrodził się już po pierwszych udanych lęgach. Na początku 2017 r. w miejscu starego zbudowano nowe gniazdo, które zostało wyposażone w kamery. Wysokość komina umożliwia ptakom – które są znane ze swojego doskonałego wzroku – obserwowanie okolicy, co ułatwia im zdobywanie pożywienia.

Transmisję oglądać można za pośrednictwem strony Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (peregrinus.pl) lub serwisu Youtube.com – w wyszukiwarkę należy wpisać „Police gniazdo” albo „Police podest”. Nowe gniazdo oraz system kamer do podglądu on-line, został sfinansowany przez Grupę Azoty Police.

Sokoły wędrowne były już gatunkiem na wymarciu. Obecnie, po ponad 40 latach starań, mamy w Polsce już kilkanaście gniazd tych ptaków. W Grupie Azoty Police osiedliły się one za sprawą Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. To jego członkowie kilkanaście lat temu zauważyli pierwszego sokoła wędrownego na terenie Polic.

 

 

Źródło i fot.: Grupa Azoty Police

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ