Partner serwisu
24 marca 2017

Ropa w USA nieco droższa więc strata za cały tydzień będzie nieco niższa

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną, więc tygodniowa strata w notowaniach tego surowca będzie niższa i wyniesie niecałe 2 proc. - podają maklerzy.

Ropa w USA nieco droższa więc strata za cały tydzień będzie nieco niższa

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,90 USD, po zwyżce o 20 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 15 centów, czyli 0,3 proc., do 50,71 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,95 mln baryłek do rekordowych 533,11 mln baryłek. Produkcja ropy w tym kraju rośnie już od 5 tygodni i wynosi obecnie 9,13 mln baryłek dziennie.

Od stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw surowca na światowe giełdy ropy. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na majowym posiedzeniu kartelu.

Podczas tego weekendu w Kuwejcie ma jednak dojść do spotkania przedstawicieli OPEC, którzy oceniają dotychczasowe postępy w zmniejszaniu dostaw ropy na rynki paliw.

– Spodziewam się, że ceny ropy utrzymają się w przedziale 47-50 dolarów za baryłkę w ciągu najbliższych kilku tygodni z powodu wysokich zapasów tego surowca w USA – mówi Evan Lucas, strateg rynku w IG Ltd. – Jest mało prawdopodobne, aby to się zmieniło, dopóki nie wkroczy OPEC i nie powie: "Trzymamy się porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy i mamy zamiar jeszcze je przedłużyć" – wskazuje.

Ropa naftowa na NYMEX w Nowym Jorku staniała w tym tygodniu o 1,8 proc.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ