Partner serwisu
22 marca 2017

Wyniki Grupy CIECH w 2016

Kategoria: Chemia

Grupa CIECH wypracowała w 2016 roku korzystne wyniki finansowe. Zarówno przychody, zysk operacyjny oraz EBITDA znormalizowana (z) wzrosły w porównaniu do 2015 roku, osiągając odpowiednio wysokość 3455 mln zł, 660 mln zł oraz 877 mln zł. Wysokie zyski to efekt wysiłku pracowników Grupy CIECH oraz nowych inwestycji zakończonych w 2016 roku. CIECH realizuje strategię budowy zdywersyfikowanej grupy chemicznej z silną pozycją na rynkach międzynarodowych.

Wyniki Grupy CIECH w 2016

Obecnie Grupa oferuje swoje produkty na ok. 100 rynkach, uzyskując ze sprzedaży zagranicznej (czyli poza krajami, w których posiada swoje fabryki) ok. 50 proc. przychodów.

– To był dobry rok dla CIECH. Wpływ na to miały zakończone inwestycje oraz działania w zakresie optymalizacji działań biznesowych. Nasz rozwój opieramy na wzroście organicznym, optymalizacji kosztowej przy konsekwentnym obniżaniu wskaźników zadłużenia. Myśląc o przyszłości inwestujemy w produkty specjalistyczne, praktycznie w każdym z segmentów naszej działalności. Działania te pozwolą nam skutecznie konkurować na globalnym rynku, zmieniając Grupę CIECH w międzynarodowy koncern chemiczny rozwijający się z korzyścią dla akcjonariuszy i pracowników – mówi Maciej Tybura, prezes Zarządu CIECH S.A.

CIECH W PRESTIŻOWYM GRONIE CZOŁOWYCH FIRM CHEMICZNYCH W EUROPIE

Jednym z najważniejszych dla Grupy CIECH wydarzeń w 2016 rok była decyzja o rozpoczęciu notowań akcji Spółki na giełdzie we Frankfurcie. Od 23 sierpnia 2016 roku CIECH jest pierwszą polską spółką notowaną jednocześnie w Warszawie i na drugiej co do wielkości giełdzie w Europie. Dzięki tej decyzji CIECH jest notowany na jednym parkiecie razem z największymi europejskimi firmami chemicznymi - takimi jak BASF czy K+S - i podlega tym samym kryteriom oceny realizacji strategii przez międzynarodowych ekspertów i analityków. Poza tym zyskuje dostęp do dużego i płynnego rynku kapitałowego. To kolejny krok na drodze realizacji strategii ekspansji czołowej polskiej spółki chemicznej na rynkach międzynarodowych.

Coraz mocniejsza pozycja CIECH na rynkach międzynarodowych znalazła odzwierciedlenie także w raporcie Boston Consulting Group, w którym została wymieniona w gronie dziesięciu najatrakcyjniejszych spółek chemicznych na świecie pod kątem zwrotu z inwestycji dla akcjonariuszy w okresie pięciu lat (CIECH zajął 3. miejsce w Europie, a 8. na świecie).

NOWE INWESTYCJE, SPECJALISTYCZNE PRODUKTY

W 2016 roku Grupa wykorzystała efekty inwestycji w obszarze sody. Zakłady Grupy CIECH zanotowały rekordową produkcję w swojej historii dzięki zrealizowanemu programowi inwestycji
w latach 2014-2016. Skuteczna sprzedaż dodatkowych wolumenów sody po atrakcyjnych cenach wymiernie wpłynęła na wyniki finansowe. Z kolei inwestycja w segmencie Krzemiany i Szkło
w postaci wymiany pieca do produkcji szklistego krzemianu sodu pozwoliła na podwojenie zdolności produkcyjnych i realizację długoletniego kontraktu z firmą Solvay o łącznej wartości 0,5 mld zł.

Kolejnym elementem wpływającym na uzyskanie dobrych wyników finansowych był rozwój produktów specjalistycznych w obszarze soli i sody oczyszczonej. Obecnie Grupa CIECH koncentruje się na produkcji soli suchej. Dzięki nowoczesnej linii konfekcyjnej w zakładach
w Janikowie zaopatruje w sól spożywczą dużą część sieci handlowych w Polsce i konsekwentnie zwiększa swoje udziały rynkowe w Europie. Grupa produkuje i sprzedaje także m.in. coraz więcej tabletek solnych używanych do uzdatniania wody. W obszarze sody oczyszczonej działania były skoncentrowane się na pozyskaniu certyfikatów jakości (m.in. Good Manufacturing Practices) umożliwiających produkcję sody używanej w przemyśle farmaceutycznym.

– Oferujemy coraz szerszą paletę produktów specjalistycznych, w tym coraz wyższe gatunki sody oczyszczonej i soli,  krzemianów czy żywic. W biznesie AGRO planujemy kolejne inwestycje w rozwój i rejestracje produktów oraz intensywne działania marketingowe. Wchodzimy na nowe rynki geograficzne, m.in. w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Wysokie standardy obsługi oraz relacje z klientami stały się jedną z naszych głównych przewag konkurencyjnych  – mówi Artur Osuchowski, członek zarządu CIECH SA.

W segmencie organicznym (środki ochrony roślin, żywice, pianki poliuretanowe) działania rozwojowe były nakierowane na zwiększenie asortymentu oferowanych produktów, ekspansję na rynki zagraniczne oraz wzrost efektywności produkcji. W biznesie  AGRO dwukrotnie zwiększyła się wartość sprzedaży zagranicznej środków ochrony roślin. W 2016 roku CIECH Sarzyna zarejestrowała produkty na dziesięciu rynkach europejskich, a także w Australii. Produkty największego polskiego producenta środków ochrony roślin można znaleźć m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Europie Centralnej oraz na Dalekim Wschodzie.

– Rok 2017 będzie stał pod znakiem dalszego podnoszenia efektywności i rozwoju produktów specjalistycznych. Z tym związane są kolejne inwestycje, m.in. w dalszy rozwój produktów solnych oraz w nowoczesną produkcję sody oczyszczonej dla branży farmaceutycznej. Analizujemy też inne możliwości inwestycyjne, które mogą wzmocnić naszą pozycję w najbardziej atrakcyjnych segmentach rynkowych. Dodatkowo, działania te są niezbędne w świetle wyzwań stojących przed branżą chemiczną związanych ze zmiennością cen surowców energetycznych, czy polityką w zakresie emisji CO2 – mówi Maciej Tybura. – Prowadzimy intensywne prace badawczo-rozwojowe, pracując nad około setką inicjatyw. Dbamy również o ciągłą poprawę naszej efektywności operacyjnej – dlatego rozpoczęliśmy wdrożenie najnowocześniejszej wersji systemu SAP ERP w całej Grupie. Pozwoli to jeszcze mocniej zwiększyć naszą efektywność procesową i kontrolować koszty – dodaje.

Poniżej tabela z podstawowymi danymi dotyczącymi wyników Grupy CIECH za 2016 rok:

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ