Partner serwisu
17 marca 2017

Naimski: gazowy Korytarz Północny korzystny dla wszystkich uczestników

Kategoria: Z życia branży

Studium wykonalności połączenia polskiego systemu gazowego ze złożami gazu na szelfie norweskim wskazuje, że jest to projekt ze wszech miar korzystny dla wszystkich uczestników - wskazał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski: gazowy Korytarz Północny korzystny dla wszystkich uczestników

Do 2022 r. Polska chce połączyć nasz system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

– Studia wykonalności zostały zakończone i przeanalizowane i wskazują, że ten projekt jest ze wszech miar korzystny dla wszystkich uczestników. W związku z tym w krótkim czasie, nie chcę tutaj mówić o konkretnych datach, pierwsza faza Open Season (konsultacje rynkowe ws. planowanego gazociągu) będzie przez operatorów ogłoszona – powiedział Naimski dziennikarzom w czwartek w Krakowie.

Polska planuje, że po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem, dostawy surowca oprze o tzw. Bramę Północną - czyli połączenie złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim, poprzez Danię z polskim wybrzeżem w Niechorzu.

Jak tłumaczył Naimski, cały projekt Bramy Północnej składa się z trzech części: gazociągu tzw. złożowego, prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim (lub istniejącej infrastruktury złożowej w Danii); rozbudowy istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym oraz podmorskiego gazociągu międzysystemowego, biegnącego z Danii do Polski (Baltic Pipe) z planowaną przepustowością 10 mld m. sześć.

Minister podkreślił, że projekt ma trzech udziałowców – operatorów systemów przesyłowych: Gaz-System w Polsce, Energinet.dk w Danii i Gasco w Norwegii.

– Cały projekt Bramy Północnej jest oparty na kalkulacji ekonomicznej – zaznaczył Naimski. – Cała idea od strony gospodarczej jest oparta również na tym, że przesył tą nową drogą z szelfu do Środkowej Europy musi być konkurencyjny w stosunku do innych dróg, które też mogą być wykorzystywane – dodał.

Według niego trasa przesyłowa jest przygotowywana dla przepustowości 10 mld metrów sześciennych, a „ogromna większość” tej ilości będzie przeznaczona dla Polski, ale zaplanowana rozbudowa interkonektorów stworzy możliwość przesyłu tego gazu także na terenie Europy Środkowej.

– Polski PGNiG będzie występował w Open Season i zgłaszał swoje zapotrzebowanie – to jest oczywiste. PGNiG działa na szelfie i będzie kupował gaz na szelfie – zaznaczył pełnomocnik rządu.

Według wcześniejszych zapowiedzi procedura Open Season 2017, począwszy od konsultacji rynkowych regulaminu, potrwa do drugiej połowy 2017 r. i zakończy się zawarciem umów przesyłowych. Po zakończeniu konsultacji, energinet.dk i Gaz-System przeprowadzą ocenę i podsumują zebrane w trakcie konsultacji uwagi. Następnie o wynikach konsultacji zostaną poinformowane urzędy regulacyjne Polski i Danii. Operatorzy wystąpią o zatwierdzenie ostatecznej wersji regulaminu Open Season 2017.

Według Naimskiego polską cześć inwestycji, czyli gazociąg biegnący pod dnem Bałtyku z Danii do Polski będzie finansował Gaz-System, który „nie ma problemu z finansowaniem, być może z małym wsparciem z rynku finansowego”.

Naimski zaznaczył, że PGNiG nie będzie uczestniczył finansowo w realizacji tej inwestycji, bo jest klientem tego połączenia.

– Inwestorem są operatorzy, infrastruktura przesyłowa to jest domena operatorów, a PGNiG zgłasza zapotrzebowanie na przepustowość i będzie podpisywał umowę na przesył z operatorami – wyjaśnił.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ