Partner serwisu
14 marca 2017

Ropa w USA w dół o 2 centy, w 6 dni straciła 9,2 proc., ale raczej nie po 40 USD

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 2 centy, ale podczas 6 poprzednich sesji surowiec staniał o 9,2 proc. - podają maklerzy.

Ropa w USA w dół o 2 centy, w 6 dni straciła 9,2 proc., ale raczej nie po 40 USD

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,38 USD, po zniżce o 2 centy.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje z kolei 2 centy do 51,37 USD za baryłkę.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) opublikuje swój niezależny raport o stanie zapasów paliw w USA. W środę dane na ten temat poda Departament Enegii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły o 3 miliony baryłek.

Amerykańskie zapasy ropy są już teraz na rekordowych poziomach i wynoszą 528,39 mln baryłek. Dziennie USA produkują 9,09 mln baryłek ropy, najwięcej od ponad roku.

Sytuację na rynkach paliw próbuje poprawić OPEC. Od początku roku trwa zmniejszanie dostaw surowca na światowe giełdy ropy.

Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Decyzja o tym, czy przedłużyć obowiązywanie cięć dostaw ropy również w II połowie 2017 roku, może zapaść podczas spotkania ministrów ropy z kartelu w maju.

– Rynek nadal będzie śledził jak OPEC wywiązuje się z podpisanych w ub. roku postanowień o mniejszych dostawach ropy oraz na tym, jak wysokie są zapasy ropy w USA i ile wynosi jej produkcja za Oceanem. Cena ropy jednak raczej nie spadnie poniżej 40 dolarów za baryłkę – mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. – Jeśli USA nadal będą zwiększać produkcję ropy, to OPEC raczej nie przedłuży cięć dostaw surowca z kartelu na II połowę roku, bo wtedy cena ropy by wzrosła, a skorzystałyby na tym amerykańskie firmy naftowe – ocenia Lennox.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 9 centów do 48,40 USD za baryłkę, najniżej od 29 listopada 2016 r.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ