Partner serwisu
13 marca 2017

Nowy gatunek polipropylenu randomicznego

Kategoria: Z życia branży

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu polskiego rynku przetwórstwa poliolefin gatunkami polipropylenu (PP) randomicznego do wytrysku, na początku tego roku płocka wytwórnia Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP), uruchomiła produkcję kolejnego już, nowego produktu o nazwie Moplen RP398U (MFR ok. 71 g/10 min).
 

Nowy gatunek polipropylenu randomicznego

Tym samym gatunek ten poszerzył ofertę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) skierowaną do przetwórców poliolefin operujących w Polsce. Moplen RP398U powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji, przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty V generacji, który nie zawiera ftalanów.  

Rodzina produktów

Moplen RP398U uzupełnia gamę kopolimerów randomicznych PP wytwarzanych przez BOP, co oznacza, że przetwórcy w Polsce dysponują już teraz czterema innowacyjnymi gatunkami PP randomicznego o zróżnicowanych właściwościach reologicznych i użytkowych. Inne gatunki PP randomicznego oferowane przez BOPS to dobrze znane produkty takie jak: Moplen RP2380, Moplen RP398T i Moplen RP398V.
 
Moplen RP398U został zaprojektowany do wtrysku cienkościennego oraz do wytwarzania wyrobów o długiej drodze płynięcia lub o złożonych przekrojach, które odznaczają się atrakcyjnymi właściwościami optycznymi i bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi.
 
Sukces klaryfikatora i duże oszczędności

Zastosowanie skutecznego klaryfikatora najnowszej generacji gwarantuje, że Moplen RP398U ma również dodatkowe zalety związane z przetwórstwem. Gatunek ten może być przetwarzany w szerszym zakresie temperatur w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który dla uzyskania optymalnej przezroczystości wymaga bardzo wąskiego okna przetwórczego i stosunkowo wysokiej temperatury stopu, tj. ok. 230o – 240oC (niestety, w tej temperaturze następuje też termiczny rozkład użytego klaryfikatora). Moplen RP398U wykazuje optymalną przezroczystość już w temperaturze ok. 200oC, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu. Oczywiście, ze względu na zastosowany klaryfikator, który charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną, nowy gatunek może być też przetwarzany w wyższych temperaturach, w porównaniu do standardowych PP randomicznych zawierających klaryfikatory starszej generacji.
 
Idealny do żywności

Odpowiedni sposób wytwarzania oraz użyty klaryfikator gwarantują, że Moplen RP398U wykazuje bardzo dobre właściwości sensoryczne w zakresie utrzymania smaku przechowywanej żywności i małej  emisji zapachu. Są to podstawowe wymagania stawiane opakowaniom do żywności. Jak pokazują doświadczenia Klientów BOPS, pojemniki wyprodukowane z tego gatunku, mogą także spełniać wymagania w zakresie podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.
 
Ze względu na wyższą płynność w stanie stopionym, Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych pojemników wielokrotnego użytku, zapewniając skrócenie czasu cyklu w szybkim wtrysku i poprawę produktywności. Wyroby, produkowane z gatunku Moplen RP398U, spełniają wysokie standardy w zakresie kontaktu z żywnością oraz mają optymalne właściwości estetyczne i użytkowe, dzięki czemu spełniają wymagania zarówno przetwórców, jak i użytkowników wyrobów końcowych.
 
Potencjalne zastosowania konsumenckie 

 • Pojemniki do żywności.
 • Transparentne opakowania. 
 • Pojemniki wielokrotnego użytku do przechowywania żywności. 
 • Artykuły użytkowe gospodarstwa domowego. 
 • Wyroby sportowe, sprzęt wypoczynkowy i zabawki.

 
Kluczowe właściwości 

 • Optymalna przezroczystość i połysk. 
 • Bardzo duża płynność. 
 • Obecność efektywnego środka klaryfikującego. 
 • Obecność pakietu antystatycznego. 

Oferowane korzyści 

 • Wysoka przezroczystość. 
 • Doskonałe właściwości organoleptyczne w zastosowaniach do pakowania żywności. 
 • Możliwość skrócenia czasu cyklu i poprawa produktywności

 

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ