Partner serwisu
07 marca 2017

Ceny ropy w USA blisko 53 USD; OPEC chyba będzie musiał przedłużyć cięcia dostaw

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 53 dolarów za baryłkę. Kraje OPEC chyba będą musiały przedłużyć czas obowiązywania porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA blisko 53 USD; OPEC chyba będzie musiał przedłużyć cięcia dostaw

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,19 USD, po zniżce o 1 centa.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 7 centów do 55,94 USD za baryłkę.

Od początku roku trwa zmniejszanie dostaw surowca na światowe giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Minister ropy Iraku poinformował, że jego kraj jest gotów zmniejszać dostawy ropy również w II połowie roku jeśli OPEC zdecyduje o przedłużeniu polityki ograniczania podaży surowca z kartelu, aby zrównoważyć globalną nadpodaż ropy.

Również Angola wyraża gotowość poparcia takich działań, jeśli będzie to konieczne.

Na świecie tymczasem firmy naftowe zwiększają inwestycje w tej branży po dwóch "chudszych" latach i chcą wykorzystać fakt wyższych cen ropy na rynkach - podaje Międzynarodowa Agencja Energii.

W USA coraz mocniej rośnie liczba nowych odwiertów ropy, a to powoduje, że produkcja ropy za Oceanem jest coraz wyższa. Nowych odwiertów w USA przybywa już od 10 tygodni z rzędu - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. W ubiegłym tygodni liczba nowych odwiertów wzrosła o 9 do 609, najwyżej od października 2015 r.

– Rynek nadal koncentruje swoją uwagę na tym, co robi OPEC, i na cotygodniowych danych o zapasach paliw w USA, które są bardzo ważne – mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney. – W przypadku OPEC mamy "broń obosieczną" - z jednej strony kartel obniża dostawy ropy, co powoduje, że ceny surowca rosną, ale z drugiej strony - miejsce "brakującej" ropy z OPEC zajmuje surowiec z innych krajów, które zwiększają swój udział w rynku – ocenia.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 13 centów do 53,20 USD za baryłkę.

W lutym średnia cena ropy WTI wyniosła 53,46 USD/b.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ