Partner serwisu
06 marca 2017

Ceny ropy w USA w dół; rośnie liczba odwiertów za Oceanem, a w Libii znów walki

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po wzroście w piątek o 1,4 proc. W USA rośnie liczba odwiertów ropy, ale niepokojąca sytuacja znów pojawiła się w Libii - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA w dół; rośnie liczba odwiertów za Oceanem, a w Libii znów walki

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,13 USD, po zniżce o 20 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 15 centów do 55,75 USD za baryłkę.

W USA coraz mocniej rośnie liczba nowych odwiertów ropy, a to powoduje, że produkcja ropy za Oceanem jest coraz wyższa. Nowych odwiertów w USA przybywa już od 10 tygodni z rzędu - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc. W ubiegłym tygodni liczba nowych odwiertów wzrosła o 9 do 609, najwyżej od października 2015 r.

W Libii tymczasem wstrzymano załadunek ropy w największym porcie naftowym Es Sider i trzecim - Ras Lanuf do czasu, aż zostaną zapewnione warunki bezpieczeństwa umożliwiające robotnikom powrót do pracy - poinformował Jadalla Alokali, członek rady libijskiej firmy naftowej National Oil Corp.

Terminal naftowy Es Sider został w piątek zajęty przez bojówki militarne Benghazi Defence Brigades, niezwiązane z rządem Libii - podały źródła. Produkcja ropy w Libii spadła do 650.000 baryłek dziennie z ok. 700.000 b/d.

Od początku roku trwa tymczasem zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo informował w ubiegłym tygodniu, że członkowie OPEC wykonują przyjęte zobowiązania o zmniejszeniu dostaw w ponad 90 procentach.

W USA rośnie jednak produkcja ropy, a zapasy surowca są obecnie rekordowo wysokie i wynoszą już 520,2 mln baryłek. Od początku 2017 roku wzrosły one o ponad 41 milionów baryłek.

– OPEC wywiązuje się z podpisanych porozumień, ale coraz wyższa produkcja ropy w USA nie pomaga w ustabilizowaniu sytuacji na rynkach paliw – ocenia David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. – Ceny ropy mogą pozostawać w przedziale 50-57 dolarów za baryłkę – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 72 centy, czyli 1,4 proc., do 53,33 USD za baryłkę.

W lutym średnia cena ropy WTI wyniosła 53,46 USD/b.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ