Partner serwisu
02 marca 2017

Ceny ropy w USA w dół; produkcja w OPEC niższa, ale zapasy ropy w USA rekordowe

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Kraje OPEC starają się, aby sytuacja na rynkach paliw doszła do równowagi i tną dostawy surowca, ale chyba na niewiele się to zda, bo zapasy ropy w USA są obecnie na rekordowo wysokim poziomie - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA w dół; produkcja w OPEC niższa, ale zapasy ropy w USA rekordowe

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,52 USD, po zniżce o 31 centów.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 27 centów do 56,09 USD za baryłkę.

Od początku roku trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw.

Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo poinformował, że członkowie OPEC wykonują przyjęte zobowiązania o zmniejszeniu dostaw w ponad 90 procentach.

Tymczasem zapasy ropy w USA są obecnie rekordowo wysokie.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 520,184 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 3 miliony baryłek.

Zapasy ropy w USA są obecnie na najwyższym poziomie od 1982 r. - od początku 2017 roku wzrosły o ponad 41 milionów baryłek.

Zapasy ropy w Cushing, punkcie wysyłowym ropy WTI, wzrosły w ubiegłym tygodniu o 495.000 baryłek do 63,5 mln b - wynika z danych DoE.

Produkcja ropy w USA wzrosła zaś w ub. tygodniu o 31.000 baryłek do 9,03 mln b/dziennie.

– Rynek ma dylemat, bo dopóki nie zobaczymy spadku zapasów ropy w USA, to raczej nie ma co liczyć na zmianę na globalnym rynku ropy - z nadpodaży ropy w stronę deficytu – ocenia Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. – Ze względów sezonowych i z powodu rosnącej produkcji ropy w USA z łupków amerykańskie zapasy surowca mogą jeszcze rosnąć – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 18 centów do 53,83 USD za baryłkę.

W lutym ceny ropy w USA poruszały się w granicach 51,22-54,94 USD za baryłkę, najwęższym przedziale wahań od sierpnia 2003 r.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ