Partner serwisu
28 lutego 2017

Ceny ropy w USA powoli pną się do góry; OPEC mówi, że tnie dostawy ropy

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powoli pną się do góry. Kraje OPEC wykonują przyjęte zobowiązania o zmniejszeniu dostaw ropy w ponad 90 procentach - podają maklerzy.

Ceny ropy w USA powoli pną się do góry; OPEC mówi, że tnie dostawy ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,19 USD, po zwyżce o 14 centów, czyli 0,2 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 18 centów, czyli 0,3 proc., do 56,11 USD za baryłkę.

Od początku 2017 r. trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Z raportu technicznego OPEC wynika, że w styczniu kraje kartelu i inni dostawcy ropy osiągnęli 86 procent planowanych cięć dostaw.

Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo poinformował zaś, że członkowie OPEC wykonują przyjęte zobowiązania o zmniejszeniu dostaw w ponad 90 procentach.

Tymczasem w USA spodziewany jest mocny wzrost zapasów ropy - o 3 miliony baryłek.

We wtorek swój raport o zapasach paliw poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy w USA są obecnie na najwyższym poziomie od 1982 r. - od początku 2017 roku wzrosły o ponad 40 milionów baryłek.

– Ceny ropy poruszają się w wąskim paśmie - z jednej strony porozumienie OPEC ogranicza presję spadku cen, a z drugiej - produkcja ropy rośnie – mówi Seo Sang-young, strateg rynku w Kiwoom Securities Co. – Na dodatek w USA mamy wysokie zapasy ropy, bo pogoda nie była zbyt mroźna tej zimy, a popyt na paliwa pozostaje niski – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku kosztowała na zamknięciu sesji 54,05 USD za baryłkę.

W kończącym się lutym ceny ropy w USA wzrosły o 2,6 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ