Partner serwisu
22 lutego 2017

Ropa w USA coraz droższa, bo rynki liczą, że OPEC osiągnie swoje cele

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną kolejną sesję. Inwestorzy liczą, że kraje OPEC, które zmniejszają dostawy ropy, osiągną zakładane cele - podają maklerzy.

Ropa w USA coraz droższa, bo rynki liczą, że OPEC osiągnie swoje cele

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,51 USD, po zwyżce o 18 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 35 centów do 57,01 USD za baryłkę.

Już drugi miesiąc trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą sześciu pierwszych miesięcy 2017 r.

11 krajów kartelu zmniejszyło dostawy w styczniu o 1,12 mln baryłek do 29,93 mln b/d.

Ale w USA rośnie zarówno produkcja ropy, jak i jej zapasy, które obecnie wynoszą prawie 519 mln baryłek. USA mają teraz najwyższy poziom zapasów ropy od ponad 3 dekad.

– Nawet jeśli produkcja ropy w USA mocniej wzrośnie, to jednak surowiec na rynkach paliw może nadal zyskiwać na wartości, bo amerykańscy producenci ropy z łupków nie nadążą za zmniejszająca się produkcją ropy przez OPEC – ocenia Min Byungkyu, globalny strateg rynku w Yuanta Securities Korea Co. w Seulu. – Na dodatek rynek już nie jest tak zaniepokojony wzrostem amerykańskich zapasów ropy, bo na razie mamy sezon mniejszego zapotrzebowania na paliwa, ale kiedy rafinerie w USA przystąpią od marca do zwiększonego przerobu surowca, zapasy ropy zaczną spadać – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w kontraktach na marzec (wygasły we wtorek) o 66 centów do 54,06 USD za baryłkę, najwyżej od 28 grudnia 2016.

Różnica między ceną WTI a Brent wynosi obecnie 2,39 USD.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ