Partner serwisu
17 lutego 2017

Synthos: 200 mln zł na ekologię

Kategoria: Chemia

Pierwszy etap modernizacji w energetyce Synthos został zakończony. Wybudowano nowy kocioł fluidalny i Instalację Oczyszczania Spalin dla istniejącego kotła pyłowego. Koszt obu inwestycji wyniósł ok. 200 mln zł. Wydanie kolejnych 200 jest już w planie na najbliższą przyszłość.

Synthos: 200 mln zł na ekologię

Z końcem 2016 r. Synthos S.A. zakończył dwa duże zadania inwestycyjne w obszarze energetyki związane z podwyższeniem efektywności wytwarzania, ale przede wszystkim z dostosowaniem instalacji wytwórczych pary do nowych, zaostrzonych wymagań związanych z ochroną środowiska, tj. dopuszczalnymi poziomami emisji zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i pyłów.

Pierwszą inwestycją była budowa nowego kotła fluidalnego. Generalnym wykonawcą kontraktu na dostawę, budowę i uruchomienia instalacji kotłowej była firma Rafako. Pierwsze połączenie kotła z siecią parową miało miejsce w grudniu 2015 roku, a ostateczne przekazanie do eksploatacji nastąpiło w listopadzie 2016 r.

Druga inwestycja polegała na budowie Instalacji Oczyszczania Spalin dla istniejącego kotła pyłowego. Jej realizacją zajęła się firma Chemoservis Dwory. Do redukcji emisji tlenków azotu zastosowano metodę niekatalityczną, tzw. SNCR, natomiast instalacja odsiarczania spalin oparta jest na metodzie mokrej, w której sorbentem jest tlenek magnezu. W wyniku procesu odsiarczania powstaje siarczan magnezu, który jest doskonałym nawozem stosowanym w rolnictwie i sadownictwie.

W  wyniku przeprowadzonych działań inwestycyjnych emisja dwutlenku siarki zostanie obniżona o ok. 1360 t/rok (ok. 63%), tlenków azotu o ok. 489 t/rok (ok. 55%), a pyłu o ok. 17,5 t/rok (ok. 40%).

W najbliższych latach Synthos planuje kolejne inwestycje w nowe źródła wytwórcze i dostosowanie istniejących źródeł do nowych, wyśrubowanych norm ochrony środowiska.

 

Fotoreportaż prezentujący nowe inwestycje opublikowany zostanie w „Chemii Przemysłowej” nr 2/2017.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ