Partner serwisu
08 lutego 2017

Mocny spadek cen ropy w USA po bardzo wysokim wzroście jej zapasów, aż o 14 mln b

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają, o 1,8 proc. Zapasy surowca w USA wzrosły w ub. tygodniu o ponad 14 mln baryłek, a oczekiwano wzrostu zaledwie o 2,5 mln b - podają maklerzy.

Mocny spadek cen ropy w USA po bardzo wysokim wzroście jej zapasów, aż o 14 mln b

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,22 USD, po zniżce o 95 centów, czyli 1,8 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 61 centów, czyli 1,1 proc., do 54,44 USD za baryłkę.

We wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoich wyliczeniach dotyczących zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu, że zapasy te wzrosły o 14,2 mln baryłek.

W środę dane o zapasach paliw przedstawi z kolei Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2,5 mln baryłek. Byłby to już 5. tydzień ze zwyżką tych zapasów.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840.000 baryłek dziennie.

Tymczasem w USA rośnie liczba odwiertów ropy z łupków - w ubiegłym tygodniu wzrosła ona o 17 do 583 odwiertów - wynika z danych firmy Baker Hughes. To najwięcej od października 2015 r.

Widać już na rynkach, że zwiększona produkcja ropy w USA zaczęła "neutralizować" cięcia dostaw ropy przeprowadzane przez kraje OPEC i innych dużych producentów surowca.

– Nawet gdy mamy cięcia dostaw ropy z OPEC, to na rynkach zajmie to jeszcze sporo czasu, zanim nadwyżka zapasów tego surowca zostanie zredukowana do bardziej normalnego poziomu – ocenia Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC markets w Sydney. – W takiej sytuacji ceny ropy są podatne na zmiany i powrót do poziomów poniżej 50 dolarów za baryłkę – dodaje.

We wtorek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 84 centy do 52,17 USD/b.

Podczas poprzednich 2 sesji surowiec w USA staniał o 3,1 proc.

W styczniu średnia cena ropy WTI wyniosła 52,61 USD za baryłkę.

 

 

Źródlo: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ