Partner serwisu
06 lutego 2017

Ropa drożeje; na linii USA-Iran napięcie, a odwiertów ropy w USA coraz więcej

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,4 proc. Na linii USA-Iran napięcie, a liczba amerykańskich odwiertów ropy z łupków wzrosła do najwyższego poziomu od X 2015 - wyliczają maklerzy.

Ropa drożeje; na linii USA-Iran napięcie, a odwiertów ropy w USA coraz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,02 USD, po zwyżce o 19 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 18 centów, czyli 0,3 proc., do 56,99 USD za baryłkę.

W środę Iran ogłosił, że przetestował nowy pocisk balistyczny, zaznaczając, że nie naruszało to porozumienia nuklearnego ani rezolucji nr 2231. W reakcji doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn powiedział, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran, i uznał próbę za prowokacyjną.

W piątek ministerstwo skarbu USA ogłosiło wpisanie 13 osób fizycznych i 12 firm na listę podmiotów objętych sankcjami finansowymi wobec Iranu po tym, gdy dzień wcześniej Biały Dom skierował do Teheranu "ostrzeżenie" w związku z próbą irańskiego pocisku balistycznego.

Ogłoszone w piątek sankcje ukazują zdecydowanie USA, by używać wobec Iranu takich środków w związku z jego programem budowy rakiet balistycznych i "destabilizującymi działaniami w regionie". Wskazuje również, że nowe restrykcje są "w pełni zgodne" z postanowieniami porozumienia dotyczącego demontażu irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji.

Iran potępił od razu w piątek nowe sankcje nałożone na ten kraj przez USA, nazywając je nielegalnymi, i zapowiedział, że nałoży swoje restrykcje na pewne amerykańskie podmioty i Amerykanów, którzy pomagają "regionalnym grupom terrorystycznym".

Tymczasem w USA rośnie liczba odwiertów ropy z łupków - w ubiegłym tygodniu wzrosła ona o 17 do 583 odwiertów - wynika z danych firmy Baker Hughes. To najwięcej od października 2015 r.

Od początku stycznia trwa zaś zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840.000 baryłek dziennie.

– Rynek czeka na oficjalne dane OPEC o ograniczeniu dostaw ropy i spogląda równocześnie na odpowiedź producentów ropy w USA – mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. – Utrzymujące się wyższe ceny ropy naftowej powodują, że na rynek powraca ropa w USA. Nie jest to jakiś gwałtowny wzrost – dodaje.

W piątek ropa WTI w Nowym Jorku zdrożała o 29 centów, czyli 0,5 proc., do 53,83 USD/b.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ