Partner serwisu
31 stycznia 2017

W USA ropa tanieje, a styczeń będzie pierwszym miesiącem "zniżkowym" od X 2016

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nadal spadają, a kończący się styczeń ropa "zaliczy" ze spadkiem notowań o 2,5 proc. Będzie to pierwszy miesiąc ze spadkiem notowań ropy od października 2016 r. - podają maklerzy.

W USA ropa tanieje, a styczeń będzie pierwszym miesiącem "zniżkowym" od X 2016

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,3984 USD, po zniżce o 24 centy, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 10 centów do 55,13 USD za baryłkę.

Sytuacja na rynkach ropy miała się poprawić, bo od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

A tymczasem wysokie ceny ropy naftowej zachęciły Amerykanów do uruchamiania nowych odwiertów ropy z łupków.

W ubiegłym tygodniu liczba takich odwiertów wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2015 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc.

Obecnie produkcja ropy w USA jest najwyższa od kwietnia 2016 roku i wynosi 8,96 mln b/d - wynika z kolei z danych Departamentu Energii USA.

– Produkcja ropy w USA zmierza do 9 milionów baryłek dziennie w sytuacji, gdy ceny ropy są wysokie, a taka sytuacja utrzyma byki na rynku ropy "w ryzach" – wskazuje David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. – Rynek czeka też, aby przekonać się, jak wygląda korekta dostaw ropy z OPEC, a to na razie wystarcza, aby ceny ropy pozostały na obecnych poziomach – dodał.

W poniedziałek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 54 centy, czyli 1,0 proc., do 52,63 USD/b.

Styczeń może zakończyć się dla ropy w USA spadkiem notowań o 2,5 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ