Partner serwisu
30 stycznia 2017

W USA ropa tańsza - OPEC tnie dostawy, a Amerykanie zwiększają liczbę odwiertów

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają drugą sesję z rzędu - razem ten spadek wynosi już 1,7 procent. OPEC dostarcza na rynki mniej surowca, ale za to Amerykanie uruchamiają coraz więcej odwiertów ropy z łupków - podają maklerzy.

W USA ropa tańsza - OPEC tnie dostawy, a Amerykanie zwiększają liczbę odwiertów

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,84 USD, po zniżce o 33 centy, czyli 0,6 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 32 centy, czyli 0,6 proc., do 55,20 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Minister ropy Kuwejtu ocenił, że producenci ropy będą się stosować do ustalonych wcześniej dla nich kwot dostaw, tak że w niedługim czasie na globalnych rynkach paliw nastąpi równowaga.

Wysokie ceny ropy naftowej zachęcają jednak Amerykanów do uruchamiania nowych odwiertów ropy z łupków.

W ubiegłym tygodniu liczba takich odwiertów wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2015 roku - wynika z danych firmy Baker Hughes Inc.

Obecnie produkcja ropy w USA jest najwyższa od kwietnia 2016 roku - wynika z kolei z danych Departamentu Energii USA.

– Jakiekolwiek zwiększenie produkcji ropy w USA lub w takich krajach, jak Libia, jest tym czynnikiem, który wpływa na spadek cen ropy – mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney. – Oczywiście negatywny wpływ na ceny surowca ma wzrost liczby odwiertów w USA. Na dodatek potrzeba czasu, aby ocenić, jak OPEC wywiązuje się z przyjętych porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy i czy następuje redukcja globalnych zapasów surowca – dodaje.

W piątek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 61 centów, czyli 1,1 proc. do 53,17 USD/b.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ