Partner serwisu
20 stycznia 2017

ME: PERN kupł 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł

Kategoria: Z życia branży

PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - podał resort energii w komunikacie.

ME: PERN kupł 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł

– Zarząd PERN, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową Grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen, przeznaczając na ten cel ok. 1,5 mld z – napisano w komunikacie Ministerstwa Energii. – Za sprawą tej transakcji kapitałowej, PERN S.A. realizuje interes właściciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w segmencie logistyki surowcowo-paliwowej – dodano.

Resort podał, że w okresie od 4.08.2016 r. do 11.01.2017 roku PERN dokonał zakupu 20 mln 949 tys. 506 akcji Orlenu, uzyskując 4,90 proc. udział w kapitale akcyjnym koncernu.

W opinii wiceministra energii Michała Kurtyki działania zarządu PERN o nabyciu akcji PKN Orlen wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W raporcie z czerwca ub.r. podano, że Skarb Państwa posiadał 27,52 proc. akcji spółki.

– Dzięki temu PERN stał się jednym z akcjonariuszy swojego kluczowego, krajowego klienta, uzyskując blisko 5 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKN ORLEN S.A. Pozwoli to osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu Spółek (PERN S.A. uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN ORLEN S.A., oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – wskazano w komunikacie.

Ministerstwo Energii podkreśliło, że oprócz aspektów strategicznych, związanych ze zrealizowaniem "ambitnego, zatwierdzonego przez właściciela w najnowszej Strategii PERN projektu konsolidacji aktywów polskiego sektora paliwowo-energetycznego, istotnym jest, iż nabycie akcji PKN ORLEN S.A. zapewni PERN S.A. wpływy z tytułu dywidendy z Koncernu – w latach zaangażowania kapitałowego w tę spółkę".

Zakup akcji PKN Orlen podnosi zatem wartość PERN. Pozwala też spółce na gromadzenie kapitału na realizację projektów ze strategii.

Resort zaznaczył, że podejmując decyzję o zakupie akcji sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności.

W ocenie analityków popyt ze strony PERN mógł odpowiadać za dobre zachowanie kursu Orlenu od sierpnia ubiegłego roku. Komunikat PERN o liczbie posiadanych akcji PKN może oznaczać, że zakupy zostały zakończone - dodają.

Kurs Orlenu spadał w piątek o ok. godz. 12- stej o 5,19 proc. do ok. 82 zł za akcję po informacji, że PERN kupił za ok. 1,5 mld zł akcje koncernu od sierpnia 2016 do stycznia tego roku i ma obecnie 4,9 proc. wszystkich papierów. Po informacji o 1,4 proc. spada też inna paliwowa spółka Skarbu Państwa, Lotos.

– Szacujemy, że było to (zakupy akcji Orlenu przez PERN - PAP) około 20 proc. wolumenu od końca sierpnia, więc zakupy PERN mogłyby uzasadniać tak dobre zachowanie kursu Orlenu w tym czasie. Wydaje nam się, że można zakładać, że skoro PERN postanowił ujawnić się poniżej progu 5 proc. to nie będzie ich już kupował - mógłby bowiem poinformować o stanie posiadania dopiero po przekroczeniu poziomu 5 proc. głosów – powiedziała Beata Szparaga z Vestor DM. – Na ten moment - naszym zdaniem - nie ma podstaw, żeby uważać, że kupowane były również akcje Lotosu. Skarb Państwa ma tam wyższy udział, a poza tym Ministerstwo Energii zapewne poinformowałoby o zakupie akcji obu spółek w piątkowym komunikacie – dodała.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ