Partner serwisu
20 stycznia 2017

Ropa w USA powyżej 51 USD za baryłkę; zapasy wzrosły, ale w Cushing spadły

Kategoria: Z życia branży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są powyżej 51 dolarów za baryłkę. W USA wzrosły zapasy surowca, ale w punkcie wysyłkowym ropy w Cushing spadły - podają maklerzy.

Ropa w USA powyżej 51 USD za baryłkę; zapasy wzrosły, ale w Cushing spadły

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,57 USD, po zwyżce o 20 centów, czyli 0,4 proc. Kontrakty te wygasają w piątek. Ropa w dostawach na marzec zyskuje 18 centów do 52,30 USD za baryłkę.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 21 centów do 54,37 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,35 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 485,46 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE). Analitycy oceniali, że w ubiegłym tygodniu amerykańskie zapasy ropy spadły o 1 milion baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 968 tys. baryłek, czyli 0,6 proc. do 169,07 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 5,95 mln baryłek, czyli o 2,5 proc., do 246,42 mln baryłek.

Za to w Cushing - punkcie wysyłowym ropy WTI - zapasy tego surowca spadły w ubiegłym tygodniu o 1,27 mln baryłek. To drugi z kolei tydzień ich spadku w Cushing.

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

– OPEC mocno zmierza w kierunku, jaki zadeklarował w ubiegłym roku, czyli tnie dostawy, ale musimły zobaczyć twarde dane, zanim rynek naprawdę się przekona – mówi David Hynes, analityk Australia & New Zealand Banking Group Ltd. w Sydney. – Ceny ropy na rynkach nadal będą trochę niestabilne. Wzrosty produkcji ropy, jakie mamy w USA, mogą przewyższać to, co z rynków "ściągnie" OPEC i inni producenci ropy – wskazuje.

W tym tygodniu ropa w USA staniała o 1,7 proc.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ